Gulliverovy cesty: Jsi ňouma? To v životě nevadí!


Zfilmovat Gulliverovy cesty? To by díky kvalitní a obrazotvorné předloze nemuselo dopadnout špatně. Nemuselo, ale v podání režiséra Roba Lettermana bohužel dopadlo. Z oblíbené satiry Jonathana Swifta totiž pod Lettermanovým vedením vznikl prostoduchý a nezábavný příběh o tom, že i ten nejméně ambiciózní ťunťa se může stát hrdinou a zachránit svět.

Lemuel Gulliver (Jack Black) je poslíčkem z podatelny. Je prototypem nesmělého obtloustlého lůzra. Takového, co to nejspíš nikam nedotáhne, život mu uklouzne mezi prsty a ještě ke všemu nejspíš promešká příležitost vyznat se své tajné lásce – redaktorce Darcy Silvermann (Amanda Peet).

Jak už to v podobných filmech bývá, všechno se změní čirou náhodou. Gullivera vyhecuje kolega, ať Darcy konečně pozve na rande. Gulliver zazmatkuje a kývne na její první dotaz; totiž jestli dorazil do kanceláře kvůli tomu letáku, ve kterém nakladatelství shání tvůrce cestopisů.

Gulliverovy cesty – ukázka z filmu

Gulliver se po několika eskapádách ocitne v Bermudském trojuhelníku, kde jej strhne vodní vír. Vyvrhne ho, tak jako jeho literárního Gulliverovy cesty - foto Bontonfilmpředchůdce, v zemi Liliputů. Tady ho místní mikroobyvateké nejdřív uvězní a nazvou bestií, nakonec si však jejich srdce získá.
Dojde též na několikanásobný milostný happy end, korunovaný jedním z nejdivnějších muzikálových vystoupení na téma světový mír.

Jsou-li Gulliverovy cesty v originále mnohovrstevnatý román, ve filmu jde spíše o nastavovanou kaši, která vykládá staré pravdy – kámoši musí držet při sobě a pravá láska hory přenáší. K tomu všemu přihoďte řadu filmových a popkulturních odkazů; tu narazíte na známou reklamu Calvina Kleina, támhle na film Avatar (recenze na Kouli: Avatar ve 3D: Skvělý adrenalinový zážitek).

Jack Black působí v liliputské zemi jako přerostlé dítě; buranský a chvástavý Gulliver tu má fungovat jako narážka na americký stereotyp. Oproti tomu Anglii ve filmu reprezentují řady upjatých šlechticů z řad Liliputů v čele s generálem Edwardem. Toho ztvárnil jeden ze seriálových „ajťáků“ Chris O´Dowd a jeho vtipně uchopenou figuru snad jako jedinou nepotopí ani dabing, ani celkově plochý scénář.

Gulliverovy cesty - foto BontonfilmTěžko totiž říct, pro koho zfilmované Gulliverovy cesty jsou. Malí diváci nejspíš nepochopí narážky, pro teenagery bude většina gagů bezzubá a krotká. Ani explicitní scéna, při které se palác hasí močí, příliš vtipu nepřihodí.

Gulliverovy cesty měly nejspíš ambici stát se zábavnou pohádkou, která v duchu Shreka naráží na současné odkazy a reálie. Dostaly se ale tak na půl cesty mezi pohádkovou variací na to, jak i ten největší trouba v sobě skrývá kus hrdiny, a komedií, která těží z dětsky naivních vtípků.

Vydržíte-li v kině až do konce, budete pak svědkem bizarní scény, kdy Gulliver spolu s Liliputy zpívá píseň o tom, že válka je na nic.Tohle vystoupení působí ve filmu vskutku jako parodie sebe sama.

Gulliverovy cesty
USA/dobrodružná komedie/87 minut
Režie: Rob Letterman  
Kamera: David Tattersall            
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Jack Black, Emily Blunt, Jason Segel, Billy Connolly, Amanda Peet, Chris O’Dowd