Gympl Tomáše Vorla je legálně k vidění na YouTube

Redakce

Režisér a producent Tomáš Vorel dal svůj nejnavštěvovanější film Gympl jako první český celovečerní snímek zdarma a v nejvyšší HD kvalitě na internet. Film video v kinech přes 500 tisíc diváků a v roce 2007 to byl nejčastěji legálně stahovaný film. 

Gympl jsem zvolil proto, že je to legálně i nelegálně nejvíce stahovaný český film na internetu. Nejde jen o pirátská úložiště, letos vznikly desítky portálů, které se tváří legálně, ale přitom nabízejí české filmy ukradené, bez licence a v mizerné kvalitě,“ říká Tomáš Vorel. YouTube je podle něj jediný seriózní nadnárodní portál, který ctí autorský zákon a umožňuje tvůrcům, aby jejich ukradené filmy byly okamžitě identifikovány a smazány. „Kdyby se v tomto ohledu všichni chovali jako YouTube, nepotřebujeme protipirátské unie, právníky, pokutování a zavírání pirátů, což je nekonečný a často marný boj,“ dodává Vorel.

“Pokud bude Gympl legálně zdarma na internetu nadále takto úspěšně fungovat, zpřístupním tímto způsobem všechny své filmy. Legální umístění filmů na internetu v technicky dokonalé kvalitě a s tím spojené příjmy z reklamy vnímán jako vznik významného distribučního kanálu celovečerních filmů.“  

V současné době chystá Tomáš Vorel svůj jedenáctý celovečerní film s pracovním názvem Instalatér z Tuchlovic, komedii o muži, který všem všechno opraví, ale svůj život spravit nedokáže. V hlavních rolích vystoupí Jakub Kohák a Eva Holubová. Pro Koháka to bude vůbec první hlavní role v celovečerním filmu. Premiéra je plánovaná na rok 2016. (red)