Hankovy štěky: Když paničku rozčilují pejskaři

Pavla Gabrhelíková

Můj blog je především o tom, jaké jsou patálie se mnou. Chci k tomu ale taky říct, že někdy je to pro okolí těžké i s paničkou. Normálně je tichá a nenápadná. Jenže jak jde o zvířata, promění se v tříhlavou saň. Nejvíc ze všeho “miluje” nezodpovědné venčitele.

Abyste to pochopili, panička nemá strach jen o mou gladiátorskou maličkost. Jde jí o to, že když se mi zakousne do zádě malý nevychovaný ratlík a já se po něm jen lehce oženu, je po legraci. Smutné je, že jí na bezpečnosti ostatních psů většinou záleží víc než jejich majitelům.

Všechno začalo léty poctivé socializace. Díky tomu můžu běhat na volno a nevšímám si psů, dokonce s nimi můžu jít v jedné smečce. Od fenek si nechám líbit i to, co bych neměl. Jen, co se týče psů, musím v tlamě držet balónek. To je totiž nejspolehlivější pojistka. Nástroj na ovládání mé mysli.

Ostatní to ale nemusejí vědět. A panička to nechce riskovat. Proto by neměli nechávat své psy, aby na mě vybíhali z vratkých branek, zpoza stromů v lese nebo ze vchodů baráků. Stejně si nedají říct. Když je alespoň na koho řvát, panička řve. Já to mám samosebou na salámu, hlavně že mi nikdo nebere balónek.

Daleko horší je, když není na koho řvát. To na nás jen vyběhne odněkud pes, nejlépe ještě nějaké velké plemeno, a majitel nikde. Když už kolem nás krouží jako žralok a majitel psa se odněkud vynoří, panička dostává hysterický záchvat. Majitel psa si ani nepopoběhne, aby si svého miláčka připnul na vodítko (o tom, že pes nereaguje na přivolání, ani nemusíme diskutovat) a ještě se tváří dotčeně.

Nejlepší jsou kecy typu: “Ale vždyť on je hodnej! Dívejte! On si chce jenom hrát!” V první řadě, když se na vás v lese odněkud vynoří padesátikilové hovado a s naježenými chlupy pomalu obchází kolem vás, je vám upřímně někde, jestli si chce hrát, nebo si z vás udělat fenu. Máte prostě strach.

Vždyť se nic nestalo. Vždyť jsem ještě nikdy psa nepokousal. Vždyť panička mohla od sebe trhat dva psy, z nichž jeden je absolutně cizí. No jo, milánci, jenže si uvědomte, co bude ve zprávách, když já, jako pitbull, zakousnu sympatického křížence retrívra, který nás chtěl sežrat. Všechno bude moje chyba, i když jsem byl u nohy na vodítku.

Střežte si svoje psíky. Ne všichni mají zodpovědnou paničku, které záleží na životě ostatních psů. A ne všichni pitbullové si nosí kouzelný balónek, díky kterému nikomu neublíží.