Herec Seagal se stal zvláštním vyslancem Ruska pro vztahy s USA

ČTK, mim

Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let Steven Seagal se stal zvláštním velvyslancem Ruska pro humanitární vztahy se Spojenými státy americkými. Americký herec, který má od roku 2016 i ruské občanství, má mít na starost zejména kulturní kontakty obou zemí, jejichž politické vztahy jsou v posledních měsících napjaté.

Podle ruské diplomacie má šestašedesátiletý Seagal mezi Moskvou a Washingtonem vykonávat podobnou funkci, jako je velvyslanec dobré vůle OSN. „Jeho úkolem bude usnadňovat vztahy mezi Ruskem a USA v humanitární oblasti, včetně spolupráce v kultuře, umění a mládežnické výměně,“ píše se na Twitter.com ruského zastoupení v USA. „Lidská diplomacie se setkává na půli cesty s tradiční diplomacií,“ uvádí se též v oznámení.

Seagal, jehož prarodiče byli ruští emigranti, je v posledních letech častým návštěvníkem v Rusku. Na veřejnosti se objevil i po boku ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého veřejně podporuje, a o ruské občanství prý požádal, aby mohl několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku. Kromě amerického a ruského občanství má Seagal i občanství srbské.

Filmová star

Seagalovou první filmovou rolí se stal v roce 1988 policista a expert na bojová umění ve snímku Nico – víc než zákon. Seagal se bojovým uměním věnuje už od malička a je držitelem 7. danu v aikido, jemuž se učil v Japonsku od největších mistrů. V této asijské zemi strávil v mládí 15 let a poté si v Los Angeles založil školu bojových umění.

Podle některých kritiků vnesl Seagal do akčních filmů v 80. letech svěží vítr. Jednak samotným aikidem, ale i svým specifickým stylem (klidná síla), oblékáním (černé sako či tříčtvrteční kožený kabát) a účesem (vlasy do culíku). K jeho slavným snímků patří mimo jiné Přepadení v Pacifiku, Aljaška v plamenech, Lovec policajtů či Ruslan, který se odehrává v Rusku.