Hip hop do schránky každý měsíc


Kdo první začal pravidelně přinášet informace z hiphopové scény a jaký je největší hiphopový magazín v Evropě? Zde jsou tipy na hiphopové časopisy.

The ScreenThe Source

Tento měsíčník začali už v roce 1988 vydávat překvapivě dva studenti Harvardu, navíc běloši, kteří měli svou show na studentském rádiu. Z informačního bulletinu se pomalu stával regulérní magazín a jeho tvůrci se přestěhovali do New Yorku. Časopis to dopracoval až k vlastním respektovaným hudebním cenám, které samozřejmě provázely i mnohé skandály. Licenci na vydávání časopisu ale koupilo několik zemí. Source si dokonce získal přezdívku bible hip hopu. Ale skvělé časy neměly trvat věčně. Nakupily se nejrůznější žaloby, nedařilo se dodávat časopis předplatitelům včas. Dodnes však vychází a na jeho webových stránkách můžete stále nacházet novinky hiphopového průmyslu.

XXL

XXLJe největší konkurentem Source a dokonce by ho rád koupil. Několik hudebních časopisů se mu už podařilo převzít. Na trhu je od roku 1997, kdy ho založil Jules Winnfield, dříve pracovník časopisu Source, nespokojený s vývojem tohoto měsíčníku. Zatímco Source, zejména jeden z jeho představitelů Benzino, nehodlal podporovat rappera Eminema, časopis XXL mu věnoval zvláštní vydání.

 


Vibe

VibeZakladatelem měsíčníku je výtečný hudebník Quincy Jones, první číslo vyšlo v roce 1993. Časopis oslovuje nejen striktně hiphopové posluchače. Měl také svou ženskou obdobu s názvem Vixen, která se zaměřovala na módu, vztahy a další dámská témata. V roce 1997 Quincy Jones dokonce produkoval svou vlastní televizní talk show, na které se podílel také rapper Big Boi z Outkast. Vydržela pouze rok.

Rap-Up

Ra-UpPůvodně to byla jen internetová stránka o hip hopu, záliba Devina Lazerina, který tento styl miluje. Protože sám není muzikant, rozhodl se pro hudební publicistiku. V roce 2001 se Devinovi podařilo vydat Rap-Up i v tištěné podobně. Vyšla jen dvě čísla, ale v roce 2005 se časopis opět vrátil. Spolu se svým bratrem Cameronem nyní Devin připravuje Rap-Up jako čtvrtletník. V roce 2008 vydali dokonce knížku o historii hip hopu nazvanou Rap-Up: The Ultimate Guide to Hip-Hop and R&B. Internetové stránky časopisu byly v roce 2007 nominovány televizí VH1 na nejlepší stránky hiphopového časopisu.

Juice

JuiceAsi nejznámější a také největší evropský časopis je německého původu a začal vycházet v roce 1997. Každý měsíc vyhlašuje nejlepší album. Pokud se názory na nějakou desku v redakci výrazně liší, vyjdou v časopise dvě recenze. Nahrávky v časopise hodnotí i samotní umělci. Podle jmen Gnarls Barkley nebo Madlib jde o časopis s dobrým vkusem.

Hip Hop Connection

Hip Hop ConnectionAniglický měsíčník je nejstarším hiphopový časopisem vůbec, vychází už od roku 1988. V redakci začínaly budoucí osobnosti rádia a televize, například Dave Pearce nebo Normski. Od roku 1993 do dneška je editorem časopisu Andy Cowan. Ovšem majitelů vystřídal časopis podstatně více. Poslední číslo se ptá: „Kdo je nejlepším rapperem všech dob?“

 


Co je v Bbaráku, to se počítá

BbarákV Česku můžeme číst o hip hopu každý měsíc v časopisu Bbarák (Barevná Breaková A RapovÁ Kultura). Ten  začal fungovat jako internetová stránka už v roce 1998. Následující rok vyšlo první tištěné číslo. U zrodu časopisu byli dva kluci přezdívaní Arrahada a Affro.

Témata: