Hiphopeři Young Fathers vyhráli cenu Mercury. V listopadu zahrají v Roxy

Redakce

Kdo se 12. listopadu chystá do klubo Roxy na koncert v rámci Strun podzimu, ten půjde na vítěze prestižní britské ceny Mercury. Letos ji totiž za desku Dead obdrželo edinburghské trio Young Fathers. Kapela se u nás už představila dříve, v únoru hrála v MeetFactory.

S cenou se pojí i odměna 20 tisíc liber (asi 700 tisíc korun). Young Fathers porazili poměrně silnou  konkurenci – na cenu byli s aktuálními alby nominovaná například Damon Albarn, Anna Calvi nebo miláčci médií Royal Blood. Ty také favorizovali sázkaři (zpráva).

Podle slov kapely se po výhře nic nezmění. „Jsme pořád tak trochu děti, co jako houby nasávají různé věci. V naší hudbě zůstane ta stejná atmosféra jako doteď,“ řekli pro web NME hudebníci, kteří za pár dní vyrážejí do Berlína natáčet nové album.

Loni cenu obdržel minimalistický písničkář James Blake (zpráva). Cena britské hudební kritiky se uděluje od roku 1992 a doma ji mají například kapely Primal Scream, Pulp, Franz Ferdinand nebo Arctic Monkeys. Dvakrát uspěla zpěvačka PJ Harvey. (red)