Hit internetu: Dívka bydlí ve vlaku, protože je to levnější než pronájem

Redakce

Německá studentka Leonie Müller v květnu se rozhodla, že bude žít ve vlaku. Jaké to je?

Všechno to začalo hádkou s domácím. „Tehdy jsem se rozhodla, že už v bytě bydlet nechci. Vlastně mi tehdy došlo, že už nechci bydlet nikdy a nikde,“ řekla dívka pro deník The Washington Post.

Třiadvacetiletá studentka si tak koupila kartu BahnCard 100, díky které může celý rok cestovat vlaky německých drah  Deutsche Bahn, aniž by si musela kupovat lístek. Za otevřenou jízdenku zaplatila 4090 eur za rok, což je přibližně 110 tisíc korun. Měsíčně ji tak její nový domov vyjde v přepočtu na necelých 9 200 korun, za nájem přitom předtím platila 10 700 korun. A kromě nájmu teď navíc ušetří i za cestovné.

Týdně Müller urazí mezi 1200 a 2000 kilometry. „Je to jako být neustále na dovolené,“ řekla.

Müllerová studuje na univerzitě v Tübingenu v jižním Německu, zhruba 30 kilometrů od Stuttgartu. Ve vlaku trávila hodně času už před svým rozhodnutím stát se novodobou nomádkou. Pravidelně jezdila za přítelem do Kolína, za matkou do Berlína a babičkou do západoněmeckého Bielefeldu.

S sebou vozí pouze menší tašku s pár kousky oblečení, hygienickými potřebami, počítač a materiály do školy. Zbytek věcí má rozdělený mezi bytem přítele, matky, babičky a několika přátel, u kterých občas přespává.

„Čtu, píšu, dívám se z okna a neustále potkávám nové a zajímavé lidi. Ve vlaku je vždy co dělat,“ řekla studentka v rozhovoru pro německou televizi SWR. Celou svou cestu studentka navíc zaznamenává na svém blogu a plánuje z ní čerpat i při psaní bakalářské práce.

„Chci lidi inspirovat k zamyšlení nad jejich zvyky a tím, co považují za normální. Situace má vždy více řešení, než si člověk v první chvíli myslí,“ řekla dále pro The Washington Post.