Hledání ztracené energie 30 Seconds To Mars

david-p-stefanovic

Než se nové album králů hudebního patosu, kapely 30 Seconds To Mars, rozsype jako domeček z karet, trvá to přeci jen déle než třicet vteřin: přesně pětačtyřicet minut. Deska Love, Lust, Faith + Dreams zní jako ukňouraný stín barevné stadiónové bombastičnosti, se kterou kapela vždycky docela dobře uměla pracovat.

Frontman 30 Seconds To Mars Jared Leto je renesanční člověk. Zpěvák, skladatel, herec, režisér a podle Wikipedie muž tolika dalších „povolání“, že by jej jeden podezříval z pěstování nelegální armády dvojníků. V roce 2009 přišel s albem This Is War, kompozičně promyšleným a bombastickým v tom nejlepším smyslu slova. To by v tom byl čert, aby nedokázal také opak.

Poslechněte si 30 Seconds To Mars v Youradiu

Na novince Love, Lust,Faith + Dreams je od prvních tónů zjevné, že chce ve stopách This Is War pokračovat. A ze začátku to také vypadá nadějně.

Úvodní Birth slibuje epiku hodnou rozmáchlých fantasy ság, kterou přineslo předchozí album. Conquistador pak dává vzpomenout na oblíbené našlapané kytary a skandovaná hesla, singl Up in the Air je pak jedním z vrcholů desky. Střídání dvou melodických celků tu funguje na výbornou a zvlášť část, v níž Jared slibuje I’ll wrap my hands around your neck, má nepopiratelnou sílu. Pro vizuální masochisty je tu navíc silně psychedelický klip.

Následující City of Angels ale předznamenává podobu celého zbytku nahrávky. Problém není v tom, že by jednotlivé skladby byly vyloženě špatné. Jenže ta obrovská spousta energie, která poháněla This Is War, je pryč. Vysátá do poslední kapky. A zbývá jen ukňouraný stín barevné stadiónové bombastičnosti, kterou 30 Seconds To Mars ztělesňovali natruc všem vážným hudebním kritikům.

End of All Days v polovině desky upozorňuje na dva velké nešvary: stonásobné opakování patetického hesla All we need is faith… faith is all we need verbalizuje celkovou lyrickou bezzubost a Jared zní místy přesně tak nemocně, jak vypadá ve výše zmíněném klipu. To nespraví ani cool obal alba od kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta, ani sebevětší elektronické úpravy zpěvákova hlasu.

Druhá část alba pak už jen dotahuje chyby té první. Je bez nápadu a narychlo slepené instrumentálky (Pyres of Varanasi, Convergence) mají jedinou výhodu, totiž že v nich Jared nesípe. Do or Die a především Northern Lights pak už zavání opravdu pořádným průšvihem a závěrečná Depuis Le Début je naprosto zbytečná vycpávka, která 30 Seconds to Mars – Love Lust Faith + Dreamsse to ani nesnaží skrýt.

Z nostalgické úcty k padlým hrdinům nechme na konec osmou Bright Lights. Ano, i tohle album má jednu opravdu dobrou píseň, která dává alespoň malou naději, že Love, Lust, Faith + Dreams byl jenom jednorázový omyl.

30 Seconds to Mars – Love Lust Faith + Dreams
Vydavatelství: EMI/Virgin Records
Celkový čas: 44:50
Seznam skladeb: Birth, Conquistador, Up In the Air, City of Angels, The Race, End of All Days, Pyres of Varanasi, Bright Lights, Do Or Die, Covnergence, Northern Lights, Depuis Le Début

Témata: