Hned bych šel znovu, znělo po koncertě Bruce Springsteena

Redakce

"Marně pátrám v paměti, kdy jsem viděl lepší koncert." "Okamžitě bych šel znovu." I takové hlasy padaly na sociálních sítích od lidí, kteří by mohli být jeho syny, po více než tříhodinovém koncertě Bruce Springsteena. S novou desku Wrecking Ball přijel se svou kapelou The E Street Band do pražského Edenu. Tam ho přivítalo zhruba 24 tisíc lidí; lístky byly k dispozici ještě před koncertem.  

Koncert začal krátce před 19:30 titulní písní z alba The Ghost of Tom Joad, při které se Springsteen doprovodil pouze na kytaru a foukací harmoniku.

S kapelou za zády, v níž schází zesnulý saxofonista Clarence Clemons, zkraje zahrál skladby We Take Care Of Our, Wrecking Ball a Death to My Hometown z aktuální desky (recenze). Poté připojil My City Of Ruins z nahrávky The Rising, která vznikla po teroristických útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku. Hluboko do historie sáhl v případě Spirit In the Night z debutového alba Greetings From Asbury Park, N.J. z roku 1973.

Poslechněte si Springsteena v YouRadiu

Dvaašedesátiletý Springsteen si koncert zjevně užíval. Komunikoval s lidmi v předních řadách, kam chodil po vysutém molu, a mezi skladbami nechával minimum času na vydechnutí. V jednu chvíli si rozverně nasadil kovbojský klobouček vypůjčený z publika a při písni Waitin‘ on a Sunny Day si vytáhl na pódium mladou divačku, která refrén odzpívala za něj. Velké oživení také přinesl převzatý hit Patti Smith Because the Night.

Nadšené publikum nechtělo Springsteena pustit z jeviště, v přídavcích se posluchači dočkali největšího hitu Born In the U.S.A., která vypráví příběh vietnamského veterána. Nechyběl ani hit Dancing in the Dark, při němž Springsteen tradičně tančil s dívkou z publika. Diváky pobavila i Tenth Avenue Freeze-Out, kdy zpěvák na pódiu symbolicky umíral únavou, a Twist and Shout, kterou proslavili The Beatles.  

Springsteen v Praze vystoupil podruhé, v roce 1997 zahrál v Kongresovém centru akusticky. Letos Praze nabídl ojedinělý koncert ve střední a východní Evropě. (sli)

http://www.youtube.com/watch?v=I5nTY6f8Jh4