Holky Warpaint přijedou do Prahy na Electronic Beats

Redakce

Desátý ročník festivalu Electronic Beats odkrývá pražský line-up. V Divadle Archa se 13. března představí dívčí postpunková kapela Warpaint z Los Angeles, izraelská rapperka a zpěvačka Adi Ulmansky (ta se ukáže i v Bratislavě na začátku března), francouzsko-kubánské soulové sestry Ibeyi a němečtí krautrockeři Von Spar. Lístky stojí 380 korun, na místě 550 Kč.

Skupina Warpaint vznikla v roce 2004 v Los Angeles. O čtyři roky později debutovala EP Exquisite Corpse, na kterém spolupracoval bývalý kytarista Red Hot Chilli Peppers John Frusciante. První studiové album The Fool vyšlo v roce 2010 a kapelu zařadilo mezi jednu z nejzajímavějších nových hudebních skupin Ameriky. Na jejich zatím poslední studiové desce nazvané Warpaint (2014) se podílel i producent Flood, jenž pomáhal například U2Depeche Mode či PJ Harvey. Dívky z Warpaint už nicméně v Praze zahrály v roce 2012. Jejich loňský koncert v Paláci Akropolis byl pak zrušený.


Pražskou premiéru si odehrají francouzsko-kubánská dvojčata Lisa-Kaindé a Naomi Díaz. Říkají si Ibeyi a ve své hudbě propojují soulový zpěv s alternativním r’n’b. Zpívají anglicky a africkým jazykem Yoruba, kterým mluví etnický národ nacházející se v jihozápadní části Nigérie. V současné době nahrávají debutové album.


Dalším čerstvým objevem hudební scény je excentrická izraelská zpěvačka a producentka Adi Ulmansky. S tříčlennou kapelou Lorena B vydala v roce 2012 album Siblings, téhož roku se poprvé představila v Londýně a začala pracovat na sólových elektronických nahrávkách. Díky debutové mixtape Shit Just Got Real (2013) a po ní následujícím EP Hurricane Girl (2013) si Adi získala uznání fanoušků i kritiků.  


Německou kapela Von Spar můžeme řadit mezi představitele nové vlny krautrocku. Její hudbu obohacují vlivy elektronické hudby, kapela ráda sampluje netradiční zvuky jako vytí vlků nebo nahrávky z telefonního záznamníku. Čtvrté studiové album Streetlife (2014) vydala v říjnu loňského roku. (red)