Honba za štěstím. Jak ho opravdu dosáhnout?

Lucie Bryndová

Štěstí je to, co si lidé v životě nejvíce přejí. A víte, co je skvělá zpráva? Podle vědců k tomu prý nemělo lidstvo nikdy blíž než právě teď. Recept na šťastný život byste mohli hledat u Finů, Norů a Dánů. Právě ti v nedávném průzkumu United Nations World Happiness Report, kterého se zúčastnilo více než 150 zemí světa, ohodnotili svůj život jako nejšťastnější. Ale žádná země nemá celých deset bodů z deseti. Podle odborníků existují překážky, které lidem zabraňují cítit hlubší naplnění. Které to jsou a jak se jich zbavit?

Předpojatost negativity

Nebojte se, nemůžete za to. Lidský mozek už je tak po tisíce let naprogramovaný. Dříve lidem tato předpojatost dávala jistou výhodu, a to hlavně ve chvílích, kdy dokázali rozpoznat smrtelné nebezpečí a vyhnout se mu. Ale teď se kvůli ní ukládají lidem do paměti převážně negativní zkušenosti. Znáte to. Stačí jedna malá negativní poznámka na váš účet a dokáže vám to pokazit celý den. Jak z toho ven? Naučte se každý den několik minut myslet na krásné věci a představovat si je. Vryjí se vám tak do paměti podobně jako ty negativní. Nebo si každý den vyfoťte to, co vás fakt pobavilo nebo vám udělalo radost, a na konci týdne se na všechny ty hezké okamžiky znovu podívejte.

Samota

Izolování od okolního světa samozřejmě nikomu moc nepřidá. A to v žádném ohledu. Jak se ale zbavit pocitu osamění? Neznamená to, že hned musíte zaplnit celý kalendář schůzkami s lidmi, o jejichž přítomnost ani nestojíte, ale měli byste navazovat příjemné konverzace, ať už s neznámými lidmi nebo s rodinou. A prospěšné může být také to, jak s druhými budete navazovat konverzaci. Už jen tím, jak otázku položíte, můžete nastavit nádech celé nadcházející diskuse…

Nepřítomnost

Problém, se kterým se potýká řada lidí, tkví hlavně v tom, že lidi neumí žít přítomným okamžikem. Své štěstí a úspěchy odkládají neustále do budoucna. Když se namísto toho zaměříte na svou aktuální situaci, můžete tak nasměrovat své myšlení, aby se soustředilo na to, co aktuálně ve vašem životě funguje a co ne, a začít s tím něco dělat. K tomu vám může pomoci třeba meditace či jóga. Základem je dýchání, které vás uzemní a naučí vás lépe vnímat sebe sama.

Sociální sítě a média

Sítě, na kterých tráví miliony lidí denně hodiny času, nebo média, která sledují, by měla být sociální. Ale je tomu tak skutečně? Sociální sítě paradoxně vyvolávají v lidech ještě větší pocity úzkosti. Je to zejména kvůli tomu, že se srovnávají s okolím, které alespoň podle fotek vypadá šťastně a spokojeně, což může některé jedince frustrovat. Co pomůže? Není na tom nic světoborného. Prostě zkuste být chvíli offline. Přestaňte sledovat ty, kteří vás dráždí, a orientujte se více na ty, kteří vás obohacují v pozitivním slova smyslu.

Starosti

Mít obavy je přirozené. Obáváte se, zda máte dost dobrou práci, díky které si vyděláte dostatečné množství peněz, abyste mohli uspokojit všechny své základní potřeby, pobavit se a poznat kus světa? Máte starost o svůj vzhled, o to, co jíte, jestli dost cvičíte nebo jestli je váš partner ten pravý? Pak máte podobné starosti jako zbytek planety. Je to přirozené. Ale nic se nesmí přehánět. Snažte se uvolnit své tělo a mysl. Dělejte ve volném čase to, co vám k tomu pomůže. Každý to má jinak. Někdo rád hraje hry, jiný se jde projít do přírody a někdo relaxuje sportem. Starostí se nikdy zcela nezbavíte, ale podaří se vám je zmírnit.

Točení se v kruhu

Měli jste jako malí doma křečka, který rád běhal v kolečku pořád dokola a vám to přišlo srandovní? A zkusili jste se podívat sami na sebe? Neběháte také náhodou ve svém životě v pomyslném kolečku jako ten křeček v kleci? Když se budete utápět v tom, že nezvládáte skloubit školu s prací nebo že váš vztah stojí za prd, ničemu nepomůžete. Zkuste se zaměřit na věci komplexně, na svůj život jako na celek a ne na jeho jednotlivé části, a zkuste některé věci prostě rozseknout.