Honza Homola má dost řízných kytar. Uchýlil se k tiché a něžné akustice


Homolka Tobolka je projekt mladšího (a hezčího) z bratrů Homolových. Na domovskou kapelu Wohnout ale nezanevřel. Jen si potřeboval na čas odpočinout od výbušného wohnoutího zvuku, a proto se uchýlil do pomyslného hudebního ticha akustické kytary. Honzova sólová deska je po všech stránkách mateřsky vypiplaná.

Honza Homola svůj projekt Homolka Tobolka nazývá folkovým drnkorem, jelikož našel zalíbení v písničkářství a romantice táborákových písní. Nejde ale přesně po stopách Honzy a Františka Nedvědů. Šlape si vlastní pěšinku, která nese značný otisk wohnoutí poezie. Rozmanitostí nešetří, stejně jako něžným humorem. „Chyť jehlu a niť a zašij si řiť, tak možná poznáš, jak se tu nepodělat ze všeho kolem,“ notuje v písni Rady.

Poslechněte si píseň Originál

Homola sám čaruje s kytarou a pozval si i zajímavé hosty
Kromě jeho samotného s kytarou v rukách se na albu objevují i další hlasy a zvuky. Dupání nohou v písni Kroky Františka Janečka, luskání prsty, mužské i ženské hlasy doprovázené tu kytarou, tu saxofonem Marcela Bárty či violoncellem poháněným rukama Dory Bárové ze skupiny Tara Fuki. Cello příznačně podtrhne hlavně třetí píseň Snovej kočí. O ženské hlasy se bravurně postarala polovina Yellow Sisters, Bára Vaculíková a Lenka Jankovská. Kromě nich se na desce objevily i hlasy kolegů z Wohnoutu – bratra Matěje a srandisty Zemánka. Do akustické verze tzv. akuveverek Homola transformoval písničky z poslední desky Wohnoutů Karton veverek, a to Myši na polštáři a Well Bloud, kterou oživily a vtiskly jí rozverný nádech holky z Yellow Sisters.

Poslechněte si píseň Spermie

Homolka Tobolka je povedená folkovina
Sólovému projektu Honzy Homoly jednoznačně vévodí akustická kytara, kvůli které si prý i nechal udělat holčičí gelové nehty, aby kytara měla ten správný zvuk. Taková obět ale rozhodně stála za výsledný soubor jedenácti písní, které nepohánějí jen živelné struny, ale i originální, vtipné a mnohdy naprosto bláznivé texty. Homolka Tobolka popustil uzdu fantazii. Ostatně, na to jsme u Homolů zvyklí.

Honza Homola – Homolka Tobolka
Vydalo:
Sony BMG
Stopáž: 34:28
Skladby: Originál, Rady, Snovej Kočí, Nezatleskám, Spermie, Well bloud, Myši na polštáři, Otazník, Kroky Františka Janečka, Doma pod čepicí, Big Billy Button

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit