Honza Homola má dost řízných kytar. Uchýlil se k tiché a něžné akustice


Homolka Tobolka je projekt mladšího (a hezčího) z bratrů Homolových. Na domovskou kapelu Wohnout ale nezanevřel. Jen si potřeboval na čas odpočinout od výbušného wohnoutího zvuku, a proto se uchýlil do pomyslného hudebního ticha akustické kytary. Honzova sólová deska je po všech stránkách mateřsky vypiplaná.

Honza Homola svůj projekt Homolka Tobolka nazývá folkovým drnkorem, jelikož našel zalíbení v písničkářství a romantice táborákových písní. Nejde ale přesně po stopách Honzy a Františka Nedvědů. Šlape si vlastní pěšinku, která nese značný otisk wohnoutí poezie. Rozmanitostí nešetří, stejně jako něžným humorem. „Chyť jehlu a niť a zašij si řiť, tak možná poznáš, jak se tu nepodělat ze všeho kolem,“ notuje v písni Rady.

Poslechněte si píseň Originál

Homola sám čaruje s kytarou a pozval si i zajímavé hosty
Kromě jeho samotného s kytarou v rukách se na albu objevují i další hlasy a zvuky. Dupání nohou v písni Kroky Františka Janečka, luskání prsty, mužské i ženské hlasy doprovázené tu kytarou, tu saxofonem Marcela Bárty či violoncellem poháněným rukama Dory Bárové ze skupiny Tara Fuki. Cello příznačně podtrhne hlavně třetí píseň Snovej kočí. O ženské hlasy se bravurně postarala polovina Yellow Sisters, Bára Vaculíková a Lenka Jankovská. Kromě nich se na desce objevily i hlasy kolegů z Wohnoutu – bratra Matěje a srandisty Zemánka. Do akustické verze tzv. akuveverek Homola transformoval písničky z poslední desky Wohnoutů Karton veverek, a to Myši na polštáři a Well Bloud, kterou oživily a vtiskly jí rozverný nádech holky z Yellow Sisters.

Poslechněte si píseň Spermie

Homolka Tobolka je povedená folkovina
Sólovému projektu Honzy Homoly jednoznačně vévodí akustická kytara, kvůli které si prý i nechal udělat holčičí gelové nehty, aby kytara měla ten správný zvuk. Taková obět ale rozhodně stála za výsledný soubor jedenácti písní, které nepohánějí jen živelné struny, ale i originální, vtipné a mnohdy naprosto bláznivé texty. Homolka Tobolka popustil uzdu fantazii. Ostatně, na to jsme u Homolů zvyklí.

Honza Homola – Homolka Tobolka
Vydalo:
Sony BMG
Stopáž: 34:28
Skladby: Originál, Rady, Snovej Kočí, Nezatleskám, Spermie, Well bloud, Myši na polštáři, Otazník, Kroky Františka Janečka, Doma pod čepicí, Big Billy Button