Hooverphonic přijedou ukázat, jak zní deska natočená na farmě

Redakce

Do Prahy se vrací belgičtí Hooverphonic. S sebou berou loňskou energickou desku Reflection, již 29. září představí v Lucerna Music Baru.

Na albu Reflection, které je druhým studiovým počinem se zpěvačkou Noémie Wolfs, se Hooverphonic vrátili k přirozenému analogovému zvuku. „Všechno, co slyšíte, je produkované digitálně a ztrácí to hloubku a přirozenost. Toto album je reakcí. Chtěl jsem nahrávat v prostorech, ve kterých nikdo před tím nenahrával,“ říká basista a producent Alex Callier

Poslechněte si Hooverphonic v Youradiu

Tato myšlenka vedla ke zrodu ambiciózního projektu Hooverdomestic. Kapela se na začátku roku 2013 obrátila na své fanoušky s prosbou, jestli by byli ochotní poskytnout svůj domov k nahrávání. Nakonec se sešlo 180 nabídek, z nichž kapela vybrala 5 míst, kde se deska nahrávala.

Hooverphonic tak rozložili svoje nástroje v bývalé cihelně přeměněné v loftové byty, ve dvou majestátních domech v regionech Gent-Brugge a Champagne a na staré farmě patřící jednomu známému umělci. „Páté místo byl kostel, kde jsme nahrávali vokály“, dodává Alex. Způsob nahrávání se blížil dřevním dobám v 50. letech, kdy se nahrávalo ve speciálních echo komorách, kde se zvuk „efektoval“ pomocí dřevěných panelů, cihlových zdí, prázdných chodeb a vysokých stropů. „Reflection je špinavé album. Drsné, žádné ozdůbky. Co jsme nahráli, to taky dostanete, žádný copy/paste“, popisuje novou desku Alex.

Oproti ostatním deskám Hooverphonic postrádá Reflection smyčcové nástroje, které nahradily tři doprovodné vokály. „Chtěli jsme pro Noémie maximum prostoru pro její hlas, proto jsme tentokrát vynechali smyčce a podpořili ji doprovodnými vokály.“

Hooverphonic se naposledy předvedli v Praze v květnu 2012 v zaplněné velké Lucerně za doprovodu dvanáctičlenného symfonického orchestru. Lístek na letošní koncert bude stát  590 Kč , po 1. 8. 690 Kč. (sli)