Hostitel: Nejšílenější romantický film roku

Stefan-Titka

Hostitel je další kniha autorky upíří ságy Stmívání, tentokrát prý ovšem pro dospělé. Sci-fi novinka sice je o poznání snesitelnější než upíří příběhy, nicméně kandidovat by mohl v soutěži o nejbizarnější romantický film, který letos v kině uvidíte. Těšte se ma milostné mnohoúhelníky, kde vždy jeden člověk dělá zamilovanému páru křena.

Hostitel autorky Stephanie Mayerové, ženy, která stojí za ságou Stmívání, je po tematické stránce ne úplně marnou variací na klasické schéma Invaze lupičů těl. V tomto případě však kolonizují mimozemšťani Zemi rovnou.

Ve filmu se těmto mimozemšťanům říká Duše a jejich invaze spočívá v tom, že prostoupí tělem a kompletně – včetně všech vzpomínek – ho ovládnou. Stále ale existují lidé, kteří se před kolonizátory úspěšně skrývají. Melanie, hlavní hrdinka příběhu, byla donedávna jednou z nich. Mimozemšťani ji ale chytili a i ji prostoupila Duše, která si říká Poutnice. Záhy ale zjišťuje, že Melanino se jen tak lehce nenechá podrobit, a co hůř – začíná s Duší komunikovat.

Většina filmu je postavená právě nápadu komunikace dvou Já, obývajících jedno tělo. V podstatě celou dobu tedy sledujeme herečku Saoirse Ronan, kterak mluví sama se sebou. Kniha to nejspíš snese, ve filmu ale tyto dialogy působí často směšně. O to víc, připočteme-li klasický ozvěnovitý voice-over uvězněné Melanie.

Filmu se ale musí nechat, že tento nápad  vytěží do všech obskurních možností. Hostitel je totiž pravděpodobně nejbizarnější romantický film, jaký letos v kině uvidíte: máme tu milostný troj/čtyř/úhelník, v němž vždy jeden člověk (Melanie nebo Poutnice) dělá zamilovanému páru křena. Melanie – člověk je totiž zamilovaná do Jareda, zatímco Poutnice (uhodli jste to, i mimozemšťan má právo na lásku) se zamiluje do druhého hezouna Iana.

V praxi to vypadá tak, že když se Ian líbá s Poutnicí, Melanie lapená uvnitř ní se samozřejmě vzpouzí a vnímá to jako podvádění Jareda. Když se Jared líbá s Melanií, Melanie ho odstrčí, protože má pocit, že nelíbá ji, ale Poutnici. Tahle vztahová kombinatorika je popravdě tak šílená, až je zábavná.

Zapamatováníhodnou tvář či výrazný styl nedokázal dát filmu ani jinak schopný kameraman Andrew Niccol (Gattaca, Obchodník se smrtí, Vyměřený čas). Všechno v Hostiteli působí jako stokrát viděné; svět, který se na plátně buduje, není vizuálně vůbec ničím zajímavý. Rozpočet snad padl jen na výplaty pro herce, protože celý snímek vypadá jako televizní pilot k nízkorozpočtovému seriálu. Je to s podivem, protože minimálně v Gattace Niccol dokázal, že když chce, zajímavou sci-fi dovede.

Hostitel tak bohužel vypadá jen jako zakázková věc na míru, která splnila zadání dostat knižní příběh na plátna a tím to pro ni skončilo.

Hostitel
Sci-Fi/Thriller/Romantický
USA, 2013, 125 min
Režie a kamera: Andrew Niccol
Scénář: Stephanie Meyer, Andrew Niccol
Hrají: Saoirse Ronan, Max Irons, Diane Kruger, Jake Abel, William Hurt, Frances Fisher a další

Témata:,