Hromada plechu se valí do kin. Už zase Transformers

Stefan-Titka

Hračkovská mánie v Hollywoodu pokračuje. Oblíbený franchise s autíčky, ze kterých si poskládáte roboty, má druhý díl, o kterém platí to, co obecně míníme o filmových dvojkách: všechno je větší, opulentnější, delší – a hlavně horší. Film Transformers 2: Pomsta poražených tuto rovnici do puntíku splňuje.

Režisér Michael Bay možná pro někoho ještě představuje akčního boha, ale z toho chlapíka, který kdysi vyrazil dech výtečnou Skálou, zbylo jen málo. Zejména poslední fáze jeho kariéry dokazuje, že už nemá čím své diváky překvapit. Místo toho, aby hledal něco nového, bazíruje stále na stejných věcech, které bohužel nelze brát už jen jako trademarky. Bay jako by to sám věděl a přiznával se k tomu – ve filmu Transformers 2: Pomsta poražených má hlavní postava ve svém pokoji vylepený plakát jeho Mizerů 2 a objevuje se tu i odkaz na „zelený kouř“ ze Skály.

Dvě a půl hodiny málo srozumitelného příběhu
Znovu se setkáváme se Samem Witwickym (vynikající Shia LaBeouf) a Mikaelou Banes (Megan Fox) z prvního dílu. Sam odjíždí na univerzitu, aby začal nový život bez mluvících aut a tajných služeb. Nepočítá ale s tím, že zapomenutý úlomek Prajiskry z prvního dílu uvede do hry znovu Decepticony, nepřátelskou skupinu Transformerů, jejichž jediným cílem je zničení světa. Boj propuká nanovo a to jediné je vaším vodítkem na dvě a půl hodiny dlouhé cestě k happyendu. Příběh je totiž zabitý dlouhou stopáží a neustálou snahou zůstat v tempu na úkor srozumitelného filmového vyprávění.

Podívejte se na trailer filmu Transformers 2: Pomsta poražených

Druhé pokračování je akčnější, ale ne ve smyslu dramatičnosti – jen to tam víc bouchá. Akční scény jsou sice o něco přehlednější než v jedničce, kde se střihači opravdu moc nepředvedli, ale stále zoufale konvenční a bez špetky napětí. Žádná akce vás nepoloží na lopatky – všechno tak nějak uběhne před očima, aniž by to ve vás něco udělalo. Stejně jako samotný proces skládání robotů, který od jedničky nedoznal vylepšení, a vše se tak opět řeší neurčitým cvrkotem barev na plátně, což je signál pro diváky, že se asi něco skládá dohromady.

Všeho je ve filmu příliš mnoho
Pokud vám přijdou vtipné útočící kuchyňské spotřebiče nebo hláškující robotická auta, ve kterých aby se čert vyznal (orientovat se, kdo je kdo, je tady takřka nemožné), třeba je to i film pro vás. Ale na letní blockbuster, který „vejde a neuškodí“ a vyslouží si tak smířlivější hodnocení, nezná film Transformers 2 míru. Je tu všeho příliš mnoho na to, aby to bylo cool a zábavné. Pod pojmem jízda si člověk představuje něco víc než jen dvě a půl hodiny explozí a skřípění hromady plechu.

Transformers 2: Pomsta poražených
USA, 2009,  dabing a české titulky
Režie: Michael Bay

Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, John Turturro  a další.
Premiéra v ČR: 25. června 2009