Hudba v Řecku: bohyně Helena a fešný atlet Sakis


V dnešním díle seriálu o hudebně-letním cestování se podíváme do prosluněného Řecka. Sice vám neporadíme, jak na cestovní horečku, ale poskytneme základní hudební poučku, abyste se ve světě řecké hudby neztratili.

Nemůžeme říci, že bychom v řeckém popu nenašli narážky na folkové tradice. Tyhle vlivy ale v řecké hudbě nejsou rozhodně tak výrazné jako v muzice balkánských zemí. Na naší cestě za řeckou soudobou hudbou začínáme u zpěvačky, která na sebe i řeckou hudbu upozornila v zahraničí. Ačkoliv čtyřicátnici Despině Vandi dnes šlapou na paty mladé holky, patří k řeckým stálicím.

Poslechněte si Despinu Vandi

http://www.youtube.com/watch?v=nTut-JxFb48

Jednou z těch talentovaných zpěvulí je šestadvacetiletá Helena Paparizou. Znalci řecké populární hudby mohou namítnout, že její původ není tak docela řecký, když se narodila ve Švédsku, ale co na tom, když v Řecku sklízí jedno ocenění za druhým a Řekům se líbí. Vroce 2005 vyhrála s písní My Number One Eurovizi a singl se stal platinovým v Řecku a zlatým ve Švédsku. Heleniny songy sklouzávají k taneční hudbě, ale posledním kusem Tha ´Mai Allios v reedici svého posledního alba dokazuje, že ani říznější rytmy s trochou kytar jí nejsou cizí.

Tohle je Helena Paparizou

Ve výčtu zpěváků samozřejmě nesmí chybět Sakis Rouvas. Bývalý atlet (reprezentant ve skoku a o tyči) a fešák, dnes úspěšný zpěvák, který Řecko reprezentoval tento rok na Eurovizi a skončil na 7. místě. Sakis ovšem v Řecku pěvecký monopol mezi muži nemá. Na záda mu velice úspěšně dýchá nadaný rodák z kyperské Nicosie  Mixalis Xatzigiannis. Před deseti lety zpíval za Kypr v Eurovizi a všechny údajně velmi dobřa pobavil se svou písničkou Genesis z vlastní dílny. Celou zimu koncertoval Mixalis úspěšně v zahraničí, na léto se ale vrací do Řecka, kde je velmi populární. Tedy pozor, jedete-li tam na prázdniny, není vyloučeno, že narazíte na jeho koncert.
Ale abychom nezůstali jen u popu. Na rockovější notu hraje skupina Onirama, která se svým posledním albem Klepsidraokupovala přední příčky v prodejnosti alb.

Podívejte se Mixalise Xatzigiannise

Jak už bývá naším zvykem, závěrem se podíváme na hip hopovou scénu. Nejoblíbenější verše píše Stavento. Našinci by mohl něco říkat chytlavý hit  Mesa Sou, který se mihnul i v hitparádě T-music. O vokály k tomuto hitu se nepostaral nikdo jiný než naše známá Helena Paparizou.

Hiphop v podání Staventa

Když už jste v Řecku, nalaďte si:

Real Fm – 97,8 MHz       
Rádio zaměřené na hudbu i na pravidelné zpravodajství
Rhytmos
– 94,9 MHz       
Program zaměřený na řecký mainstream
Peiratikos Fm
– 107,7 MHz   
Rockové rádio hrající nejen řeckou hudbu

Témata: