Hudbu ladíme podle aktuální předpovědi počasí, říká ředitel F1 Miroslav Škoda

Lubos-Prochazka

Už skoro dva roky šéfuje programu celoplošené rozhlasové stanice Frekvence 1. Vyrůstal na Kaméliích a teď poslouchá Indy&Wich. Tichý, ale také přísný Miroslav Škoda oslavil před několika týdny 40. narozeniny. A po zasloužené dovolené si udělal na začátku letních prázdnin čas na Kouli.cz a popovídal si s námi o F1, muzice a koncertech...

Začněme aktuálně: co Frekvence 1 a zesnulý Michael Jackson? Hraje ho teď stanice více než dřív, nebo stejně?
V den úmrtí jsme zařadili speciální výběr Michaelových písniček, takže ho nešlo na Frekvenci 1 minout. Ale život jde dál a truchlit nemůžeme věčně. Takže jsme se vrátili k obvyklému playlistu a Michael Jackson má na Frekvenci 1 „normální“ zastoupení, odpovídající jeho velikosti, významu a popularitě.

Bude prázdninový program F1 něčím výjimečný, nebo posluchač dostane totéž, co během školního roku?
Bude výjimečný právě tím, že bude beze změn. Naši posluchači najdou i během léta na Frekvenci 1 všechny oblíbené pořady a kompletní servis. Žádné úpravy programového schématu kvůli dovoleným, což je obvykle pravý důvod prázdninových letních změn, nechystáme. Naopak zařazujeme pár novinek jako letní bonus: v show Den začíná v osm s Romanem Ondráčkem a Milošem Pokorným (každý všední den od 8 do 10 hodin) je nově hitparáda nejlepších fórů Vtipnější vyhrává. Na konec července chystáme hudební soutěž s největšími hity zlaté éry rock´n´rollu, ve které budou moci posluchači vyhrát zájezd do Londýna. Chceme lidi pobavit, takže celá soutěž je míněná jako pocta zlaté éře rádiového vysílání a filmu Piráti na vlnách (podívejte se na trailer filmu). A když už se bavíme o muzice – Frekvence 1 má nového hudebního dramaturga, který s naší hudbou dělá neuvěřitelné věci: teď zrovna celkovou skladbu písniček na naší stanici ladí do letního stylu. Jak sám říká, muzika se musí přizpůsobit nejen ročnímu období, ale i každodennímu počasí. Takže sleduje předpověď a ladí hudbu do odpovídající nálady.

Máte pravdu, v poslední době se ve vysílání F1 objevily dříve nevysílané písně – třeba Barry White. Prý to byl váš nápad tuto skvělou muziku do programu zařadit?
Můj nápad byl vyměnit hudebního dramaturga. A mým přáním, aby Frekvence 1 hrála tak, že se nám všem bude líbit. Ty nové skvělé písničky se v programu objevily už jeho zásluhou. Občas mám samozřejmě nějaké osobní přání, co chci z Frekvence 1 slyšet, ale máme v týmu liberální vztahy, a kromě toho konkrétně Barry White to zrovna nebyl…

Jak to bude během léta s Milošem Pokorným a Romanem Ondráčkem? Bude jejich ranní show živě, nebo reprízovaná?
Show Den začíná v osm budeme přes léto dělat živě. Dovolenou už chlapci měli na přelomu června a července. Takže můžete čekat každý den čerstvého hosta naživo.

Čtrnáctého července slaví Karel Gott sedmdesáté narozeniny. Bude se Frekvence 1 tomuto jubileu nejslavnějšího českého zpěváka nějak věnovat?
Určitě, to není možné minout! Ten den v podstatě věnujeme fenoménu Karel Gott, to znamená rubriky, rozhovory apod. Mimo jiné máme připravený průřez Karlovou tvorbou a v každé hodině vysílání zazní jedna jeho píseň. A máme pro Mistra připravený speciální dárek – certifikát, ve kterém se zavazujeme, že sedmdesátkrát zahrajeme v air-play jeho novou píseň. Ale pozor – kterou si on sám řekne!

Jakou muziku vlastně vyhledáváte vy osobně?
Mně vyhovuje právě to, co hraje Frekvence 1. A abych měl přehled, poslouchám v autě CD s novinkami v různých žánrech. Najdete u mě všechno od country po rap. Když mě něco zaujme, na týden se „zamiluju“ a pouštím si to pořád dokola. A pak to dám na nějaký čas k ledu. Když si po měsíci vzpomenu, tak vím, že ta muzika má potenciál… Hudební vkus se těžko popisuje, ale pro představu vám předložím své krátké hudební CV: První písnička, kterou jsem kdy zazpíval (doložený záznam na dědečkově cívkovém magnetofonu z roku 1973), byla Kávu si osladím. Vyrůstal jsem na Kaméliích, Michalu Davidovi a Kotvaldovi s Hložkem (v rádiu ani nic jiného nehráli). Rodiče měli doma desky s Greenhorns a Rangers. První kazeťák jsem dostal v šesté třídě a na něm jsem sjížděl nahrávky od spolužáků – Kiss, Smokie, Slade. První deska, kterou jsem si za vlastní peníze koupil, bylo LP Ostrov Fešáků – bylo mi šest let a zaujal mě obal. Posledním nákupem bylo album My3 (Indy&Wich). Poslední vypálené CD: Jarek Nohavica, Ikarus. Jarkovi vypalování nevadí, když byl na Frekvenci 1 na rozhovoru, tak mi ho i podepsal… (směje se)

Chodil jste v poslední době na koncerty? Jaký vás nejvíc oslovil?
Nejsem zrovna koncertový typ, nechodím často. A přestože jsem viděl Madonnu, Michaela Jacksona, U2, Roling Stones, R.E.M a Aerosmith, můj největší zážitek jsou Eláni na Letné. S Madonnou odzpívám dvě tři písničky, s Elány celý koncert. A ke každé písničce mám vzpomínku, a se mnou těch šedesát tisíc lidí okolo. To je nejvíc! Naposledy jsem si byl v jednom klubu poslechnout Alici Springs. Má nový repertoár, byla hodně dobrá.

Poslední otázka se bude opět týkat Frekvence 1 – máte jako šéf stanice nějaký sen?
Rád bych ještě objevil nějaký skrytý moderátorský talent, hvězdu, o které se zatím neví.

Miroslav Škoda (40)
Vystudoval obor Marketingové a sociální komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Do F1 nastoupil v roce 1996. Pracoval jako reportér a moderátor. Od roku 1999 do 2002 působil jako šéfredaktor zpravodajství F1 a Evropy 2. Od roku 2007 je programovým ředitelem Frekvence 1. Před vstupem do médií si vyzkoušel mnoho různých profesí – od herce po konstruktéra elektrických motorů v ČKD.