Hudební souhrn roku 2015: Vyprodaná Madonna, nemocný Gott i plné letní fesťáky

Redakce

Rok 2015 v populární hudbě přinesl velký zájem o letní festivaly a koncertní návrat velkých hudebních hvězd. Na mnoha z festivalů padaly návštěvnické rekordy, neznamená to ale automaticky velký zisk pro pořadatele. Příjem ze vstupného činí při průměrné ceně lístku 900 až 1500 korun často jen 15 až 20 procent milionových rozpočtů velkých festivalů.

Rekordní návštěvnost hlásili například pořadatelé Colours of Ostrava. Do areálu Dolních Vítkovic přišlo 43 700 lidí. Proti loňskému roku to je o téměř 3000 více. Na stejném místě přes 40 000 lidí navštívilo akci Beats for Love, podle pořadatelů největší přehlídku taneční hudby ve střední Evropě. Loni na Beats for Love přivítali 35 000 lidí. Také pořadatelé festivalu Trutnoff konstatovali, že branami festivalu letos prošlo více návštěvníků než loni. Přesné číslo však tradičně neoznámili na znamení nesouhlasu s údajným nadsazováním počtu diváků na některých festivalech.

Na třídenní festival Hip Hop Kemp Hradec Králové přijelo asi 25 000 lidí. Proti loňskému roku je to asi o desetinu více a současně tak letošní rok vyrovnal dosud nejvyšší návštěvnost z roku 2011. Srpnový metalový festival Brutal Assault v Josefově na Náchodsku měl návštěvu rekordních 18 000 lidí, zhruba 70 procent z nich přijelo ze zahraničí. Začátkem června se v Hradci Králové konal festival Rock for People, pořadatelé na něm během tří dnů zaregistrovali přes 27 000 návštěvníků, tedy stejně jako loni. Vizovické Trnkobraní si letos nenechalo ujít více než 15 000 lidí, o tisíc více než minulý rok.

Také vizovický festival tvrdé muziky Masters od Rock navštívilo 25 000 lidí, více než loni. Na 12. ročník United Islands of Prague podle pořadatelů dorazilo také více lidí než před rokem, kdy registrovali 60 000 hudebních příznivců. Po návštěvnickém propadu v minulých letech se stabilizoval festival Benátská! v libereckém Vesci. Jeho 23. ročník navštívilo podobně jako loni 16 000 lidí. Sázka na tuzemské interprety se vyplácí na akci Votvírák v Milovicích. Letos dorazilo za dva dny stejně jako loni přibližně 75 000 lidí.

Letos se také do Česka vrátily na samostatné koncerty světové hvězdy. Hned v únoru v Praze vystoupili britský zpěvák, skladatel a textař Ed Sheeran, do vyprodané O2 areny se po sedmi letech vrátila kapela Queen s novým zpěvákem Adamem Lambertem a na stejném místě se představila zpěvačka Katy Perry.

Čtyřiasedmdesátiletý Manfred Mann se svou kapelou Earth Band v dubnu v zaplněném pražském Lucerna Music Baru připomněl ducha hudby 60. a 70. let. Rocková ikona Kiss zahrála v květnu v metropoli v rámci turné, na které vyrazila u příležitosti 40 let od svého založení. Převážně ženské publikum v říjnu v pražské O2 areně nadšeně přivítalo italského zpěváka Erose Ramazzottiho.

Heavymetalová skupina Judas Priest se v Česku letos představila hned třikrát. Kapela, která definovala podobu metalu, v červnu zahrála v ČEZ Aréně v Ostravě a v pražské O2 areně, 12. prosince se pak představila v brněnské hale Rondo. Kapela Dream Theater oslavila letos 30. výročí své existence v červnu koncertem v pražském Foru.

V beznadějně vyprodaném pražském Divadle Archa v rámci turné k oslavě 40. výročí svého debutového alba Horses vystoupila v srpnu americká zpěvačka Patti Smith. Na stejném místě zpěvačka a skladatelka Marianne Faithfull zazpívala na konci října.

Největší hity své třicetileté kariéry v říjnu v pražském Foru Karlín s úspěchem představila britská skupina Simply Red. Ve vyprodané O2 areně v listopadu dvakrát během víkendu ve zcela zaplněné hale předvedla svou kostýmní showv zpěvačka Madonna.

Nedlouho poté zde zazpíval David Coverdale se svou kapelou Whitesnake nabídl vystoupení, které bylo vzpomínkou na jeho působení ve skupině Deep Purple. Po loňském vystoupení na Colours of Ostrava a vyprodaných koncertech v Praze a Brně se v listopadu do Česka vrátila francouzská zpěvačka Zaz. Čtveřice německých průkopníků elektronické hudby Kraftwerk se po jedenácti letech vrátila do Prahy na začátku prosince.

Tuzemská populární hudba se letos rozloučila s kytaristou, skladatelem Otakarem Petřinou. Autor hitů Nautilus, Motorest nebo Marilyn, Good-Bye zemřel 11. července ve věku 66 let. Pozornost letos vzbudily zprávy o onemocnění Karla Gotta, u něhož lékaři začátkem listopadu diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Polemiku vyvolal úspěch skupiny Ortel spojované s krajní pravicí v anketě Český slavík.

Zemřela zpěvačka Natalie Cole, dcera jazzového velikána

NEJ fotka Instagramu dneška: Dalibor Slepčík zdraví fanoušky