Dr. House je mrtvý. Ať žije zpěv Hugha Laurieho

Jana-Moravcova

Staré časy nikdy nerezaví. Hugh Laurie o tom ví své. Svou lásku k poctivému blues perfektně vykreslil už na svém prvím albu Let Them Talk. Na novince Didn't it Rain jde ale naštěstí ještě dál. Obléká klasiku do renovovaného kabátu, činí tak citlivě, laskavě a s entusiasmem, který by Dr. House za svou kariéru jen těžko pohledal.

O lásce Hugha Laurieho ke klasickému blues nemůže být pochyb. Vždyť jeho povedená prvotina Let Them Talk se stala v roce 2011 nejprodávanější bluesovou nahrávkou v umělcově rodné Velké Británii. Laurie se tentokrát vydal hlouběji do husté sítě americké hudby, která ho podle jeho slov velmi oslovila již v raném dětství. Ve standardní délce tak zazní třináct velmi klasických a bezchybně vysoustružených kusů, které se noří hluboko do jižanských žánrů.

Poslechněte si Laurieho v Youradiu

V losangeleských studiích Ocean Way umělce opět podporoval Grammy oceněný producent Joe Henry. Tentokrát se spolu vydali i do vod klasického R’n’B (Wild Honey) a tanga (The St. Louis Blues). Konečnou podobu desky kromě dvou nejdůležitějších mužů utvářel i početný tým ve studiu. Laurie sám zvládl obsloužit oblíbený klavír i kytaru, za ostatní nástroje ale posadil prověřené hudebníky z Cooper Bottom Band. Za mikrofonem se vystřídali uhrančivá Gaby Moreno (Kiss of Fire, The Weed Smoker’s Dream), soulová zpěvačka Jean McClain (Send Me to the ‚Lectric Chair, I Hate a Man Like You) a legenda Taj Mahal (Vicksburg Blues).

Didn’t It Rain je album plné melancholie a zbožné úcty k dokonale provedenému žánru. Například stejnojmenná skladba Didn’t It Rain pochází z roku 1927 a patří do zlatého fondu amerických gospelů, na Laurieho desce se skladby skvěle zhostily obě hostující dámy. Důvěra, kterou hudebník vkládá do svých hostů je obrovská; ženy ovládly téměř polovinu celé desky a nechybí ani v bonusových skladbách. Další zajímavostí je i singl Louisiana Blues, k němuž Laurie natočil videoklip. Ten se však neobjeví v základní sestavě, musíte se k němu propracovat až na bonusovém disku.

Hugh LaurieNení divu, že vstupenky na Laurieho pražský koncert mizí rychlostí blesku a britský umělec musel přidat ještě jeden termín. Jeho vystoupení nebude "nuda u klavíru". Didn’t It Rain slibuje nejen příjemné poslechové večery v soukromí u skenky whiskey, ale především koncertní zážitek plný mistrně přednesené hudby.

Hugh Laurie – Didn’t It Rain
Vydavatelství: Supraphon
Celkový čas: 52:45
Seznam skladeb: The St. Louis Blues, Junkers Blues, Kiss of Fire, Vicksburg Blues, The Weed Smoker’s Dream, Wild Honey, Send Me To The ‚Lectric Chair, Evenin‘, Didn’t It Rain, Careless Love, One For My Baby, I Hate A Man Like You, Changes

 

Témata:,