Hurts naživo přitvrdili. Chladná romantika ale zůstává

Hana-Slivova

Po úvodní show v Londýně představila kapela Hurts část nové desky Exile také na speciálním koncertě v Berlíně. Vy, kteří máte lístky na vyprodaný březnový koncert v Praze, se můžete těšit na rockový a špinavější zvuk novinek. Bílé růže, chladný klid Theo Hutchcrafta i jeho výlety do romantického afektu ale zůstávají. A tahle kombinace funguje.

Elektropopové Duo Hurts vtrhlo na scénu před třemi lety s netradiční romantickou elektropopovou deskou Happiness. V Česku pak Hurts odehráli během šesti měsíců tři koncerty. Zatímco ten první v napěchovaném Lucerna Music Baru se nesl na vlně euforie z dramatu na hranici kýče, venkovní představení na Sázavafestu žádné zásadní novinky nepřineslo. To samé platí o "funkčním" koncertě ve velké Lucerně (recenze).

O to víc se čekalo na druhou desku, již Hurts pod názvem Exile vydávají letos v březnu. Uvedl ji singl Miracle, uvolněná skladba stadionového typu, která rozhodně nenaplňovala "špinavá" slova kapely o tom, že "zatímco první deska byla o lásce a ztrátách, druhá je o sexu a smrti."

http://www.youtube.com/watch?v=kRBM_qF4nhs

Že Hurts přitvrdili až do poloh, které by jeden připisoval kapelám úplně jiného ražení, se na včerejším berlínském koncertě v klubu Postbanhhof ukázalo docela zřetelně. V cool prostoru pro několik stovek lidí předvedli kromě Miraclu ještě čtyři další poměrně přímočaré novinky: Exile, Blind, Cupid a The Road. Jako kdyby kapela obrousila hrany obou svých poloh, romantického afektu i přitažlivého chladu, půjčila si to rockovější od Coldplay na jedné a Depeche Mode na druhé straně a celé to proložila zvukem ostrých kytar.

Poslechněte si Hurts v YouRadiu

Těžko říct, jak fanoušci nový zvuk Hurts přijmou. Jisté však je, ža v rámci hodinového koncertu působily novinky velmi osvěžujícím dojmem. Jako vygradovaný bonus pak také vyznělo to, čím si Hurts fanoušky kdysi podmanili; romantikou na hranici snesitelnosti a kýče v Blood Tears and Gold, ultimátním elektropopem v Better Than Love a samozřejmě love songem všech love songů, atmosférickou Stay.

Ve vypjatých momentech zůstává zpěvák Theo Hutchcraft, tentokrát obklopený kapelou a pouze jednou houslistkou a saxofonistkou, stejný. Uhlazené vlasy, černý oblek. Do publika hází lačným fanynkám bílé růže, rukou v kožené rukavičce mlátí o zem stojanem na mikrofon a zaťatou pěstí vyzývá publikum ke zpěvu.

Pražský koncert v Lucerna Music Baru už je sice vyprodaný, pár lístků ale zůstává třeba na show ve Vídni 27. března. A kdo ví, jestli se Hurts letos neobjeví na nějakém tuzemském letním festivalu. S novým programem by to mohlo stát za to.

Hurts
Berlín, Postbanhof am Ostbanhof, 9. února 2013

Témata:,