Hvězdy světového tancování se sešly u rybníka v moravských Jedovnicích


V týdnu od 5. do 12. 7. proběhl v Jedovnicích u Brna šestý ročník největšího tanečního setkání s názvem Street Dance Kemp. Akci, na kterou přijely tři tisícovky lidí, završil mezinárodní battle skupin SDK Europe. Jeho vítězi se již podruhé stali tanečníci z Japonska, kteří ve velkolepém finále porazili švédské konkurenty Soul Sweet. Stejně jako byl ohromující závěrečný battle, tak byl skvělý i celý taneční týden. Na tři tisíce návštěvníků, sedm parketů, legendy pouličního tancování a párty až do rána. Zkrátka street dance festival jak má být.

Očekávaný battle těch nejlepších tanečních skupin světa proběhl v sobotu 11. 7. Do semifinále se dostali Francouzi dvě skupiny ze Švédska a loňští vítězové, reprezentanti Japonska. Strhla se velkolepá show. Nepopsatelná hiphopová atmosféra panovala mezi bouřícím publikem a po battlu se opět strhlo „skákající peklo“.

Celkové hodnocení
Počasí – 40% 

Silný déšť vytvořil z kempu bahniště
Občerstvení – 80%
Stánků s jídlem a pití byl dostatek, výběr byl však dost omezený
Toalety – 30%
V kempu byl toalet nedostatek
Kvalita tanečníků – 100%
Přijely legendy pouličního tancování, ti nejlepší z nejlepších
Párty – 90%
Spousta lidí tančila až do rána, dav se ale někdy jen nehnutě díval na exhibice lektorů

Nejdál se z Čechů probojoval patnáctiletý Adam
Do středy byly na večerním programu pouze jamy a párty, na kterých předvedli své umění známí tanečníci, například Salah, Henry Link nebo Brian Green. Zábava se mnohdy rozjela natolik, že se tančilo až do brzkých ranních hodin. Od středy začaly v jednotlivých tanečních stylech šampionáty jeden na jednoho. Ve finále lockingu přetancovala Yoshie (JAP)  Salaha (FR), v house dance Hiro (JAP) svého kolegu Tatsua (JAP). V hip hopu žen porazila Niki (SWE) svou svěřenkyni Marthu (SWE) a v kategorii mužů zazářil UK (GER) nad Marvinem (FR). Čeští reprezentanti moc úspěchů nesklidili. Nejdále se dostal  Straight Dancer, kterého ale ve finále krumpu roznesl německý tanečník Stratch. I kategorie popping přinesla nemalé překvapení, a to v podobě teprve patnáctiletého Adama z české Dance 2XS. Adam se probojoval až do semifinále, kde ho však porazil Kite (JAP). Ve finále poppingu se porota nemohla rozhodnout, a tak za vítěze určila oba finalisty, jak Kitea, tak Franqeyho (FR).

Podívejte se na finálový battle skupin – Švédsko vs. Japonsko. Video natáčela účastnice a redaktorka Koule.cz Leny

Street Dance Kemp a festival? Ano!
Myslíte si, že pojem festival a tanec k sobě mají hodně daleko? Ne v případě Street Dance Kempu. I tady najdete řadu občerstvovacích stánků, bar s točeným pivem, obchůdky s hiphopovým oblečením a další místní atrakce (pouť, paintball nebo vodní fotbal). Navíc část kempu zvaná Party zone se pyšnila odpočinkovým stanem s hromadou sedacích vaků. SDK nabídl svým návštěvníkům i další službu: odvoz do jednotlivých ubikací v Jedovnicích pomocí speciálních autobusů a taxi. Organizace takovéto  masové akce byla velmi dobře zvládnutá. „Rok od roku to mají vychytanější,“ shodovali se jednohlasně tanečníci. Kemp byl navíc oplocen a hlídán ochrankou, každou stage pak střežil tzv. stage manager. Úkol byl jasný: vyvést všechny podvodníky a neplatiče. Snad na jedinou věc si návštěvníci vážně stěžovali – na hygienu toalet, kterých bylo na počet zúčastněných rozhodně málo.

Podívejte se na battle mužského finále

Kemp pokazil déšť a bahno
Jediné, co se opravdu uhlídat nezdařilo, bylo počasí. Začátek kempu vypadal slibně –jasno, teplo, sluníčko, ale od úterý se ochladilo, přeháňky střídaly bouřky a kemp se proměnil v jedno velké bahniště. Poslední den byla dokonce taková zima, že se divákům kouřilo od úst. „Na druhou stranu si říkám, že je to dobře. Taneční hvězdy zvyklé chodit po Manhattanu  a Londýně se prošly v českém bahně. Po příletu domů si pak řeknou sakra, kde jsem to vůbec byl?“ komentoval blátivou situaci organizátor akce Fidli. A to je vlastně na SDK největším paradoxem a krásou zároveň. Špička pouličního tancování z různých koutů světa se  mnohdy ani přes rok nestřetne, ale sejde se vždy právě v kempu, u rybníka v českých Jedovnicích.

Témata: