I to nejlepší v životě Michaela Jacksona je thriller

matoush

Nikdo jiný se prý neumí tak dobře chytit za rozkrok. Nikdo jiný nezměnil tak radikálně svou image. A nikomu se také nepodařilo prodat tolik kopií jednoho alba. Ať chcete nebo ne, Michael Jackson je mimořádná osobnost.

Michael Jackson zahájil kariéru jako člen skupiny The Jackson 5 už ve svých jedenácti letech. Roztomilý černoušek si získával srdce stále více posluchačů, a proto se rozhodl zahájit sólovou kariéru. A úspěšně. Během 70. let si postupně vydobýval místo na výsluní šoubyznysu a na jejich konci mohl hrdě nosit přezdívku Král pop music.

Poslechněte si The Jackson 5

http://www.youtube.com/watch?v=lD2OsUcgb00

Nejprodávanější album všech dob
Asi největším jeho činem bylo vydání desky Thriller v roce 1982. „Jacksonův nový postoj dává Thrilleru hlubší, méně tělesnou, ale o to emotivnější naléhavost,“ napsal Christopher Connelly, kritik časopisu Rolling Stone. „Myslím, že jsme svědky čehosi přelomového.“ Thrilleru se prodalo přes 100 milionů kusů, a stal se tak nejprodávanějším albem všech dob. O jeho kulturním významu svědčí i fakt, že od roku 1998 leží v knihovně amerického Kongresu.

Poslechněte si Thriller

http://www.youtube.com/watch?v=9Xs9OQHpwDE

Spolu s úspěchem přišly do Michaelova života i trable. V roce 1979 si při zkoušce zlomil nos a podstoupil první plastickou operaci. Po uzdravení si nechal nos opravit znovu. To se opakovalo také v roce 1984 a údajně i roku 2001. Mnoho lidí se domnívá, že kouzlu plastik Jackson úplně propadl. To, že si v roce 1987 nechal udělat umělý dolíček na bradě, jejich mínění jen potvrzuje.

Brzy tyto výstřelky začaly plnit stránky bulváru. Jackson zhubl, změnil rysy a spekulovalo se o jeho anorexii. Novinářská fantazie a onemocnění Vitiligo (odumírání buněk tvořících kožní pigment), jehož vinou se z černocha stal běloch, psychickou krizi ještě prohloubily.

Obvinění ze sexuálního zneužívání
Koncem 80. let koupil ranč Neverland. Chtěl postavit prostorné sídlo pro nejmenší, nechal si v areálu vybudovat obrovskou horskou dráhu, kolotoče, autíčka na elektřinu… Dokonce měl v Neverlandu také vlastní miniaturní zoologickou zahradu s žirafami a slony. Ani to ani skvělá alba Bad a Dangerous nedokázalo zabránit první velké osobní tragédii – obvinění ze sexuálního zneužívání. V souvislosti s tím u Jacksona propukla závislost na antidepresivech.

Z toho mu částečně pomohla Lisa Marie Presley (dcera Elvise Presleyho). Od chvíle, kdy se v roce 1993 poprvé setkali, si prý každý den telefonovali. „Ano, chtěla jsem mu od jeho závislosti pomoci,“ vzpomíná Lisa. „Myslela jsem, že to dokážu.“ Michael byl závislý pro změnu na ní. Když se v roce 1994 v Dominikánské republice vzali, pohrával si bulvár s myšlenkou, že se Jackson sňatkem snaží zakrýt svou pedofilní orientaci. Manželství bohužel dlouho nepřežilo – ukončil ho přátelský rozvod v roce 1996.

Návrat prostřednictvím série koncertů
Na konci roku 2003 přišlo obvinění ze zneužívání mladistvých. Hlavní aktér, 13letý chlapec, tvrdil, že ho zpěvák osahával a nutil pít alkohol. V únoru 2005 začal proces, ve kterém Jacksonovi hrozilo až 20 let vězení. V červnu ho porota osvobodila ve všech bodech obžaloby. Obvinění se neprokázalo a Michael Jackson odcházel od soudu jako nevinný. Jeho fanoušci přijali rozhodnutí soudu s nadšením.

Smůla se ale Michaelovy na paty lepila dál. Na konci roku 2008 ho věřitelé dokonce přinutili prodat svůj ranč Neverland. Odstěhoval se do Bahrajnu a do médií pronikly informace, že prý dluží obrovskou částku tamnímu magnátovi.

Letos v březnu někdejší král popu však ohlásil comeback. Přichystal sérii koncertů v londýnské O2 aréně, z nichž první se uskuteční 8. července. Dokáže se ale vrátit na trůn? Nechme se překvapit.

Témata:, ,