Identita Ondřej Brzobohatého: Jasná, stručná, čitelná

KatarínaStraková

Pro ty, kteří ještě nesehnali album na letní výlety k vodě, je Identity perfektní volbou. Ondřej Brzobohatý, autor veškerých textů, hudby i velké části aranží, se na něm ukazuje především jako zručný muzikant i jako celkem solidní textař s vůlí předat posluchači dobrou náladu.

Sólový debut Identity Ondřeje Brzobohatého má své mouchy, přesto je jednou z nejpříjemnějších popových desek, které u nás za poslední dobu vznikly.

Identity předznamenává doprovodný booklet, jenž s deskou výborně koresponduje. Je totiž stejně jako obsah alba jasný, stručný a snadno čitelný. Žádné experimenty ani jinotaje, tohle je zkrátka čistý pop s žánrovými odkazy k blues, funky a  jazzu.

Poslechněte si Ondřeje Brzobohatého v Youradiu

Brzobohatý dokáže napsat poklidný ploužák k večernímu vínu u nábřeží Vltavy (Epilog, Věštkyně), ale i diskotékový hit s drivem a energií jako Jillian Michaels (Spolu). Jenom je mnohem méně otravný. S hlasem pracuje řemeslně a s rozumem, nepouští se do žádných pěveckých dobrodružství, jde jen tam, kam bezpečně stačí. Oproti aranžérskému umění je ve zpěvu mnohem méně hravý, sází na jistotu. Přitom celá nahrávka stojí především na muzice. Jedenatřicetiletý vystudovaný skladatel dokáže napsal velkolepou, ale zároveň docela přirozenou písničku, která plyne zcela přirozeně s lehkostí chmýří z odkvetlé pampelišky. Všech deset písní funguje jako svérázné vyjádření, zároveň však tvoří kompaktní popový celek.

V textech řeší Brzobohatý hlavně vztahy, nad nimiž přemýšlí, pláče, ale také se z nich hodně raduje. Jako protipóly v tomto směru stojí hořká skladba Sedm a radostná Markýze Andělů, již zpěvák napsal pro svou partnerku Taťánu Kuchařovou a v níž si nechtěně (jak říká v rozhovoru) vypůjčil intro z písně It’s Raining Men od Geri Halliwell.

Ondřej Brzobohatý: Štve mě, když mě lidi vnímají jen skrz bulvár
Podzimní termíny turné Ondřeje Brzobohatého

Jestliže hudební část desky nezapře jasný talent, v textech už jde víc o otázku vkusu. To, co jednomu může přijít tak akorát přemýšlivé (Jíst, meditovat, milovat) může druhý označit za prázdné, Brzhbohatému ale nelze upřít, že si zbytečně nehraje na filosofa a své myšlenky se nesnaží zastřít neprůhlednými obrazy. Pak se ale také jednoduše stane, že na desce zůstanou školácké rýmy básníků-pomníků či pacholek-báchorek

Ondřej Brzobohatý na Identitách konkrétně vybarvil auru, kterou kolem sebe staví řadu let. Ze všech rolí, které kdy měl, má a bude mít, je role hudebníka ta, která mu jde nejlíp. Vypadá v ní přirozeně a neškrtí ho žádný předepsaný scénář.

Ondřej Brzobohatý – Identity
Vydavatelství:
Supraphon
Celkový čas: 41:23
Seznam skladeb: Identity, Správci osudů, Jíst, meditovat, milovat, Věstkyně, And The Oskars Go To, Markýza Andělů , Sedm, Spolu, Vietor (feat. Peter Cmorik), Epilog

Témata: