Iggy Pop si na stará kolena zamiloval Francii

Jiri-Vanek

Těžko se mohl kmotr punku Iggy Pop na novém albu více vzdálit tomu, čím se primárně proslavil. Desítka skladeb na albu Après nabízí covery Popových oblíbených písní, většinou ovlivněných šansonem. Popův hlas sice nemá nikterak fascinující rozsah, ale zkušenost a jistota v něm vepsaná daly vzniknout výborné nahrávce.

Pro člověka, který kariéru Iggyho Popa pozorně sleduje, není nové album Apres žádné zásadní překvapení; své punkové choutky si poslední dobou ukájí s obnovenými The Stooges (mluví se dokonce o nových písních), takže na sólových deskách si může dělat, co chce. A co chce, ukázal už na tři roky starém albu Préliminaires (recenze) částečně ovlivněném šansony a francouzskou kulturou obecně.

“Spousta písniček z desky je ve francouzštině, nejspíš proto, že francouzská kultura nejtvrdohlavěji odolává smrtícím útokům anglo-americké hudební mašinérie,” okomentoval novou desku samotný stárnoucí Iggy Pop. Jeho znechucení nahrávacím průmyslem se nelze divit; EMI odmítla vydat další akustické a napůl francouzsky zpívané album, takže Après si musel Pop musel vydat de facto sám.

Poslechněte si desku v YouRadiu

A co samotná hudba? Iggy Pop nazpíval desítku svých oblíbených skladeb – podobně, jako to nedávno udělal například Paul McCartney (recenze). Půlku anglicky, půlku francouzsky; některé notoricky známé (Michelle od The Beatles, Le Javanaise od Serge Gainsbourga nebo La vie en rose proslavenou Edit Piaf), některé vynesené ze zapomnění (Et si tu n’existais pas od Joe Dassina nebo I’m Going Away Smiling od Yoko Ono). V jednoduchých instrumentacích dává vyniknout svému hlasu.

Disciplína přezpívávání cizích písní je poměrně obtížná a ne každému se podaří zachovat ducha skladby a ještě přidat jedinečnost vlastní intrepretace. Popovi se to padařilo. Není to samozřejmě žádný belcantový zpěvák, jeho hlas často nehladí a i v tichých pasážích dovede být ostrý jako břitva. Navíc často nezpívá, ale v podstatě jen tiše vypráví.

Iggy Pop - ApresPřesto natočil Iggy Pop výbornou tichou desku, což je v roce 2012 větší punk než dělá věština mladých kapel, která k tomuto slovu vzhlíží.

Iggy Pop – Après
Vydavatelství: VVN Music
Celkový čas: 28:28
Seznam skladeb: Et Si Tu N’Existais Pas, La Javanaise, Everybody’s Talkin, I’m Going Away Smiling, Yoko Ono, La Vie En Rose, Les Passantes, Syracuse, What Is This Thing Called Love?, Michelle, Only the Lonely

Témata:,