iPod Touch – černá perla mezi hudebními oblázky


Velký displej, kulaté tlačítko, ovládání prsty a přitažlivý design. Přibližně tak vypadá scénář úspěšné revoluce společnosti Apple na trhu kapesních přehrávačů. iPod verze Touch je přizpůsoben na jeden až dva doteky. Vychází z populárnějšího telefonu iPhone. Oproti němu je však tenčí (8,5mm), lehčí (115g) a úsporám, bohužel, ustoupily i některé zajímavé funkce. Vzhledově se naopak „potatil“.

Spodní strana přehrávače Apple iPod Touch z leštěné oceli schytá každou oděrku. Rozumné je proto pořídit si obal, který Apple k přehrávači standardně nepřidává. Z jiného těsta je ovšem displej; poškrábat krycí sklíčko by měl problém i Železný Zekon. Na internetu dokonce najdete videa, na kterých displej iPodu úspěšně odolává destrukčním snahám klíčů, svíracího špendlíku nebo žiletky.

Rychlá práce s přehrávačem
iPod Touch vděčí za popularitu do velké míry dotykovému ovládáním až dvěma prsty. Využijete jej při prohlížení fotografií, hledání v mapách nebo hrách k souběžným ovládacím příkazům. K hraní s displejem svádí také akcelerometr; čidlo polohy u některých aplikací převrací obraz podle aktuálního natočení přehrávače. Práce s přehrávačem je rychlá, nabídkami menu procházíte prstem, jako když listujete stránkami v knize.

Hudební přehrávač je příjemně jednoduchý, přetočením iPodu o 90 stupňů aktivujete režim CoverFlow, při kterém listujete knihovnou hudebních alb podle jejich přebalů. V menu přehrávání narazíte na „chytrý“ playlist, ten vám podle stylu právě hrající písně nabídne seznam podobných songů. Po hudební stránce je iPod vyspělý, zdá se, že každá generace si drží svůj velmi dobrý standard reprodukce. Decentní bílá sluchátka, stejně jako synchronizační konektor zůstávají také po generace stejné.

Pro filmové maniaky
Nedílnou součástí iPodu je aplikace iTunes, přes kterou do iPodu nahrajete veškerý obsah. Neobejdete se bez ní tedy ani u verze Touch. Vysoké rozlišení displeje 480×320 bodů a jeho výtečný kontrast katapultuje iPod nově také do role kapesního video přehrávače. Podmínkou je ale konverze videa do formátů mp4 nebo mov, opět přes iTunes a s dlouhým čekáním. S aktivním WiFi připojením k internetu můžete videa přehrávat také přímo z portálu Youtube.

Po telefonu iPhone zdědil iPod také aplikace typu mapy nebo kontakty, ale bez GPS a telefonní části jsou tu tak trochu do počtu. Daleko lépe je na tom kalendář, e-mail a internetový prohlížeč Safari. iPod Touch skrývá i herní konzoli. Na portálu App Store najdete stovky her, Quake 3 nebo Need For Speed – to jsou jen některé z povedených herních klasik. Pokud vás netíží finanční omezení, je iPod Touch jedním z nejlepších dárků pro volný čas.