Issová a Mádl zachránili Děti noci


Nejnovější počin režisérky Michaely Pavlátové Děti noci vypráví o mladé slečně Ofce a období jejího dospívání. Holka, co místo studií vysoké školy pracuje po nocích v non-stop potravinách, s rodiči úplně nevychází, opouští ji přítel. A kamarádi, které má, nejsou zrovna ti správní. Film měl zřejmě zachytit, jak se cítí mladí nešťastní lidé. Nebýt ale výborného hereckého obsazení, neměl by čím zaujmout.

Snímek plyne pozvolna, v první půlce až příliš, děj je poměrně chudý. Děti noci zachycují hlavní hrdinku Ofku (Martha Issová) v té části života, kdy se všechno jenom horší, a takový duch z filmu přímo sálá. Ofka má ale kamaráda Ubra (Jiří Mádl), podivína jejího věku, co se rád hrabe v popelnicích (prostě ho to baví). Ubr je do své přítelkyně zamilovaný a chvílemi působí jako mírně duševně zaostalý.
Film však vyniká svým hereckým obsazením. Bez skvělé Marthy Issové a Jiřího Mádla Děti noci nebyly ničím výjimečným. Stejně tak Ofčina rodina díky hereckým výkonům Václava Helšuse, Lenky Termerové a Simony Babčákové připomene typickou českou domácnost – tatínek je bolavý a líný, maminka milující a snaživá, se sestrou se dá jednou za čas promluvit, když rodiče neposlouchají. Trochu laxní, přesto však duchaplná Ofka, ač není spokojená, nijak radikálně (kromě sestřihu) nic měnit nechce. Když dojde na přepadení potravin v době její směny, něco se v ní pohne. Tou dobou uvidíme více i Mádla, který ve své roli konečně začne projevovat lásku a oddanost k letité kamarádce. Mimo jiné vystartuje na Ofčina ex-přítele Míru (Jan Dolanský).

Podívejte se na ukázku z Dětí noci

Život je jednou dobrý, jednou špatný. To ale každý ví
Duševní přerod hrdinky v druhé části filmu se nezdá být tak radikální, což opět dopomáhá autentičnosti. Sblížení s kamarádem Ubrem nevyzní nuceně, nejspíš i proto, že divák neuvidí, jak to s nimi nakonec dopadne.Pochybní známí z bazaru s nábytkem jsou jen ukázkou, jak Ofka žije – ve starém karlínském činžáku s rodiči, sestrou a švagrem, kolem pobíhají zloději a bezdomovci. Rodinné scény asi zapůsobí na každého jinak, každý si vzpomene na svoje zkušenoti a zážitky z domova. Stejné to bude i s pocity, které diváka provázejí celým filmem.
Že se v průběhu života věci obracejí od špatného zase zpět k lepšímu? Na to racionální člověk přijde i bez tohoto snímku.

Děti noci
Česká republika, režie M. Pavlátová, hrají M. Issová, J. Mádl, J. Dolanský, D. Novotný, L. Termerová, 80 minut.