Ivě Frühlingové je nejlíp doma, zábavné to ale moc není


Zpěvačku a nyní už jen příležitostnou modelku Ivu Frühlingovou už omrzela sólová kariéra, a tak se svými kamarády a spolupracovníky Peterem Boškou a Václavem Polanským založila kapelu No Pan!c. Hrají chvílemi slušný poprock, celkový dojem jim ale kazí naivní české texty, prvoplánové aranže a kolovrátkové melodie.

No Pan!c vsadili na osvědčenou linku klasického poprocku pro teenagery, založeného na kytarovém umu Petera Bošky a bicích Vaška Polanského. Slovy Ivy Frühlingové: "Na desce jsou písničky, které by se nehodily do jejích projektů s atmosférou Francie". I proto na čas opoustila sólovou kariéru a veškerou energii vrhla do své nové kapely. Trojlístek No Pani!c prostě hraje hezky česky.

Deska, která se táhne
Jak jednoduše popsat desku Doma nejlíp? (Možná až příliš) pozitivně naladěná. Jednotlivé písničky vám na první poslech přijdou báječně mazlivé a hladivé. Jak se ale deska vleče k nekonečně vzdálenému konci, stále více si uvědomujete, jak tyhle popěvky a vtíravé melodie unavují. Negativně se na desce podepsalo neustálé střídání všech členů kapely za mikrofonem. Kromě pár melodií, které stojí za hřích – nebo spíše za opakovaný poslech ( Neřeším, Sex obě, Tvoje věc) – byste zbytek nerozeznali mezi stovkami podobných poprockových nahrávek. Ambiciózní trojlístek No Pan!c desku vydal vlastním nákladem a odmítnul jakýkoliv zásah větších vydavatelství. Proč se tedy alespoň nepokusil o něco svébytnějšího, originálního?

Jako pilotní singl skupina vybrala úvodní song, veselou a energickou písničku Neřeším, který prý nejlépe prezentuje celou desku. A něco na tom je, lepšího songu totiž na albu není. Bezstarostnou náladupísničky ostatně dokládá i veselý videoklip.

Podívejte se na Neřeším

 

Dalším pozitivem desky jsou vedle singlu Neřeším efekty, které album zpestřují. Písničku Tváře doplňuje pískání, Sex obě nazpívala společně s Ivou zpěvačka Jana Lota (která mimochodem všem ukazuje, o kolik jiná a lepší by byla celá deska, kdyby jí dominoval charismatičtější a lepší zpěvák).

Kromě Ivina vzdychání, které narušuje metaforicky laděný a jasný význam textu v písni Imunita, je nadbytečný i počet písní na celé desce, na desce jich najdete čtrnáct. Kdyby kapela oželela tři čtyři kousky (pateticky nostalgické volání po socialismu v písni 1980, překombinovanou Doma nejlíp, utahaný song Sněhulák či pokus o srdcervoucí baladu Zbořenej sen), vyšetřila by více času na vyčištění zbylé desítky skladeb. Ve stávající podobě totiž deska působí prvoplánově a na mnoha místech amatérsky.
Škoda, u tak ostřílených muzikantů jakými jsou členové No Pan!c to mohlo dopadnout lépe.

No Pan!c – Doma nejlíp
V
ydavatelství: Sony
Celkový čas: 45:20
Skladby: Neřeším, Den pro ženy, Doma nejlíp, Imunita, Kabelky, 1980
, Sex obě, S každou chvíli, Tvoje věc, Tváře, Kam ten spěch, Sněhulák, Ve víně, Zbořenej sen

Témata: