J. K. Rowling slaví narozeniny. Děkujeme ti za Harryho Pottera!

Redakce

Britská spisovatelka Joanne Rowling se proslavila pohádkou a pohádku připomíná i její život. Z nezaměstnané matky samoživitelky se díky úspěchu knížek o kouzelnickém učni Harrym Potterovi během pár let proměnila v jednu z nejznámějších a nejbohatších spisovatelek současnosti. Dnes slaví 50. narozeniny. Gratulujeme!

Rowling tvrdí, že psaní je jediná věc, kterou kdy opravdu chtěla dělat. Své nadšení, stejně jako smysl pro humor a dramatičnost dokázala promítnout do svého díla, jemuž ani kritici neupírají bohatou fantazii a schopnost příběh vygradovat. I díky tomu byl Harry Potter pro řadu dětí vůbec první knížkou, kterou v životě přečetly. Sedmidílný seriál o mladých čarodějích si podmanil ale i mnoho dospělých.

Sepsání první knížky o Harry Potterovi jí zabralo pět let. Mezi tím vyrazila jako lektorka angličtiny do Portugalska, kde se seznámila s novinářem Jorgem Arantesem, za něhož se provdala. Manželství však mělo jepičí život; zhruba po roce se i s nedlouho předtím narozenou dcerkou Jessicou vrátila do Anglie.

Jako matka samoživitelka, odkázaná na sociální dávky, vedla poměrně nuzný život. Svůj tehdejší sociální status později popsala slovy – „chudá, jak jen to je v moderní Británii možné, aniž by člověk byl bezdomovcem“. Zapsala se alespoň do učitelského kurzu a ve volném čase pokračovala ve vymýšlení příběhů ze školy čar a kouzel v Bradavicích.

Knížka a Harry Potterovi se často rodila v kavárnách. To dalo vzniknout legendě, podle níž se autorka chodila do těchto podniků ohřát, protože neměla peníze na vytápění svého bytu. Tuto romantickou verzi však v jednom z rozhovorů popřela. Do kaváren prý vyrážela hlavně proto, aby cestou v kočárku uspala svou dcerku.

Knihu o kouzelnickém učni Rowlingová dokončila v roce 1995. Strojopis rozeslala do tuctu nakladatelství, z nichž však ani jedno neprojevilo o dílo zájem. Teprve o rok později se nakladatelství Bloomsbury Publishing rozhodlo knihu vydat v nákladu pouhých tisíc kusů. Příběh Harry Potter a kámen mudrců získal několik britských cen z oblasti dětské literatury, díky nimž se knížka dostala do širšího povědomí. Z neznámé autorky, která do svého uměleckého pseudonymu J. K. Rowling zakomponovala jméno své babičky Kathleen, se začala rodit literární hvězda první velikosti.

Zbavená existenčních starostí se mohla naplno vrhnout do práce na pokračování osudů Harryho Pottera. V letech 1998 až 2000 vydala tři svazky, které se u čtenářů setkaly se vzrůstajícím zájmem, hraničícím s davovým šílenstvím. Na pátou knihu, nazvanou Harry Potter a Fénixův řád, si čtenáři ale museli počkat tři roky, což živilo spekulace o údajné autorské krizi Rowling. Poslední dva díly série vyšly v letech 2005 a 2007, následované ještě knížkou Bajky barda Beedleho, která z potterovského tématu rovněž čerpá.

Z nebývalé popularity Harryho Pottera u dětí i dospělých těžil i filmový průmysl. Během deseti let vzniklo osm celovečerních snímků, jež se z hlediska tržeb zařadily po bok kasovních trháků jako Pán prstenů či Piráti z Karibiku.