Jak dlouhá je dokonalá kniha?

ČTK, mim

Britský týdeník The Economist analyzoval čtenářská hodnocení 737 knih označovaných za klasickou literaturu na webu Goodreads.com. Tato sociální síť pro čtenáře obsahuje databáze knih a čtenářské recenze a má 80 milionů uživatelů. "Jasně se ukázalo, že lidé dávají přednost tlustým svazkům. Útlé knihy od 100 do 200 stran dostaly jen 3,87 bodu z pěti, zatímco knihy s více než 1000 stranami 4,19 bodu. Čím delší, tím lepší, říkají čtenáři," napsal The Economist na svém webu.

Data Goodreads.com ukázala také další preference čtenářů. Recenzenti dávali přednost moderním příběhům před starými – s výjimkou některých starších textů, které stále těší, jako je Umění války od legendárního čínského vojevůdce Sun C´, Tisíce a jedné noci nebo Hovorů k sobě Marka Aurelia.

Povinná literatura v oblibě není

Většina čtenářů rovněž nesnáší knihy, o nichž se učila ve škole, ale miluje ty, které objevila jako dítě nebo teenager. Mezi nejlépe hodnocenými se umístila díla J. K. Rowling a J. R. R. Tolkiena.

Oceňována byla i ruská díla. „Po měsících ponořených v Anně Karenině nebo Zločinu a trestu je dobré hodnocení odměnou jak pro čtenáře, tak pro autora,“ uzavírá The Economist.