Portál HomeToGo pro vyhledávání rekreačního ubytování uvádí, že v oblasti konání festivalu stoupají ceny na týdenní pobyt z dubnových zhruba 19 000 korun v průměru na 23 500 krun první týden festivalu a až na 25 700 korun ve druhém týdnu. To znamená růst nejméně o 25 procent.

Existuje ale několik malých triků, které umožňují výdaje na pobyt výrazně snížit. HomeToGo například doporučuje rezervovat ubytování mimo oblast Cannes, i jen několik kilometrů dál, v Mougins či v Antibes. Ceny jsou tam nižší a autobusy nebo místní vlaky umožňují dostat se snadno do místa filmových slavností.

Jinou možností je například jet až do Nice, kde jsou také ceny trochu mírnější než v Cannes. Pro ty, kteří by neměli trpělivost jezdit 35 kilometrů mezi Nice a Croisette, provozovatel alternativní taxislužby Uber zahájil druhý ročník služby UberCOPTER. Umožňuje dostat se do Cannes vrtulníkem společnosti Azur Hélicoptere. Úspora času má ale svou cenu: 4300 korun na osobu.

Internetová společnost Airbnb, která zprostředkovává pobytové pronájmy v soukromí, již rezervovala mnoho ubytování přímo v Cannes, ale nabízí stále další. Na dobu festivalu se totiž ve městě nabídka této formy ubytování zvýšila na 4000 lůžek, což je dvakrát více než loni.

To umožňuje omezit zvýšení cen, které jsou tak v době festivalu vyšší oproti zbytku roku o méně než 270 korun. Je stále možné najít ubytování za 2160 až 3240 korun za noc, což je na tuto dobu překvapivě dostupná cena, uvádí web listu Le Figaro. Jiné formy krátkodobého ubytování totiž vyjdou ve městě na noc kolem 11 000 korun.

Letošní 69. ročník proslulého filmového festivalu začne dnes večer; přehlídka potrvá 12 dní a organizátoři očekávají, že přiláká kolem 200 000 návštěvníků, včetně řady celebrit nejen filmového světa.

Kvíz: Jak dobře znáte romantické komedie?

Žebříček, který stojí za to: 80 nejlépe natočených filmů podle Američanů