Pet Shop Boys hráli v Praze tetris


„Rockové koncerty jsou nuda," řeklo před rokem britské synthpopové duo Pet Shop Boys. Včera večer Neil Tennant a Chris Lowe ukázali, že ta jejich, stoprocentně popová, nudná není ani trochu. Škoda jen, že si to nemyslela i většina fanoušků.

Scéně v Tesla aréně dominovaly dvě velké zdi postavené z kostek, které sehrály během celé show důležitou úlohu. Zimou zkřehlé publikum si však na Pet Shop Boys a skupinu čtyř tanečníků muselo počkat, do barevného světa plného obrazových efektů a chytrého popu pozvali fandy s půlhodinovým zpožděním.

Role byly jako vždy hned od prvních tónů rozděleny jasně: Zpěvák Neil Tennant během koncertu vystřídal kostýmy od bundy až po typický kabát se stojáčkem, Chris Lowe se až na jeden krátký taneček nehnul od svého laptopu.

). Kdo zrovna nedostával "tu svoji", toho bavila světelná show; krabice, které sloužily jako projekční plochy, neustále blikaly a měnily místo i velikost. Spolu s robotickými pohyby kapely a tanečníků to v Tesla areně chvílemi vypadalo jako ve hře tetris. Důležitým kamínkem do profi mozaiky byl i pomocný personál přestavující pódium. Hoši v bílém plášti a bezpečnostních helmách vypadali chvílemi jako inženýři, chvílemi jako lékaři.

Synthpop "pro dospělé" v podání Pet Shop Boys zafungoval už před třemi lety na open air festivalu Love Planet na pražském Výstavišti, včerejší vlažná reakce pražského publika proto docela překvapila; jako kdyby ho to začalo bavit až v polovině koncertu během megahitu Go West. Neil Tennant se snažil, co mohl, s fanoušky komunikoval dokonce i v češtině, ale v refrénu písničky Suburbia mu se zpěvem skoro nikdo nepomohl. Škoda, že publikum se chytilo až přo coververzi hitu Viva La Vida od Coldplay, kterou Neil zazpíval s královskou korunou na hlavě.

Večer – vtipný a jemně ironický zároveň – uzavírala vánoční písnička It Doesn´t Often Snow At Christmas, při které na pódiu běhaly vánoční stromky a ze stropu sněžilo. Ne, nuda jako na rockových koncertech to nebyla. Spíš se zdálo, že na Pet Shop Boys tentokrát dorazilo rockové publikum.

Pet Shop Boys
3.12.2009, Praha, Tesla arena

Témata:,