Jak naučit psa na klec? Díky těmto 4 krokům to zvládnete rychle a bez problémů

Pavla Gabrhelíková

Klec by měla být místem, které je jenom vašeho psa. Místem, kde se cítí v bezpečí. Navíc tak zabraňujete demolování svého bytu, když jste pryč. Aby se z ní nestalo místo, kde ho zavíráte proti jeho vůli, musíte podniknout pár chytrých kroků.

  1. Příprava. Než si domů přivedete štěně, zjistěte od chovatele, jak velkou klec pořídit. Nesmí být tak velká, aby se do ní vešel medvěd. Ale nesmí být ani tak malá, aby se v ní v dospělosti bouchal do hlavy. Měl by se tam vejít pelech, miska s vodou a natažené tělo vašeho psiska.
  2. Správné místo. Klec umístěte tak, aby byl pes dostatečně blízko dění, ale ne zas tak, abyste o klec zakopávali. Je to člen rodiny a chce být s vámi, proto se ho nesnažte klecí izolovat, jinak ji začne brát jako překážku mezi vámi a sebou.
  3. Odměňovat. Schovejte psovi do klece pamlsky a chvalte ho pokaždé, když do ní sám vleze. Odměňujte ho v kleci oblíbenými hračkami. Lahůdky mu do klece schovávejte pokaždé, když ji opustí a nedívá se. Uděláte z ní místo plné překvapení!
  4. Netrestat. Když ho zavřete v kleci a on začne plakat, v žádném případě se ho nesnažte chlácholit! Ukazujete mu tak, že je v pořádku být mimo klec a chválíte ho za to, že kňučí. Prostě si ho nevšímejte. Taky ho do klece nezavírejte za trest! Vytvoříte tak negativní asociaci a pes začne klec nenávidět.