Jak ochránit kočku v horkých letních dnech před přehřátím?

Eva Vogelová

Některé letní dny jsou opravdu extrémně horké. Nedělají dobře lidem ani zvířatům. Pokud máte kočku a nechcete, aby se přehřála, věnujte jí zvýšenou péči. Poradíme vám, jak se o ni v létě dobře starat.

Vytvořte jí místo, kde se může zchladit

Kočky nemají rády příliš velká vedra, z toho důvodu vyhledávají stinná a chladná místa. Vezměte krabici, vyřízněte v ní jeden otvor, kterým bude vaše kočka vcházet dovnitř. Zabalte do bavlněné látky kusy ledu a položte je buď přímo dovnitř, nebo na vrch krabice. Chladivý domeček položte na místo v bytě či na zahradě, kam neprosvítají sluneční paprsky.

Zbytečně ji nevyčerpávejte

Nehrajte si se svojí kočkou, když vidíte, že je vyčerpaná. Rychleji jí dojde energie a snadno se ve velkém horku přehřeje. Měla by mít klidný režim. Nechte ji, ať se povaluje, kdy se jí zlíbí. Navíc některým kočkám bývá takové vedro, že si raději na celý den někam zalezou, takže nemají chuť se ani mazlit, tak je nechte být.

Vytvořte jí ledovou hračku

Pokud si bude chtít vaše kočka hrát i ve velkých vedrech, vytvořte jí speciální hračku. Pořiďte si malou láhev s vodou a dejte ji na několik hodin do mrazáku. Poté láhev vytáhněte a přivažte za ni třeba provázek nebo malou myš, aby si s ledovou lahví kočka hrála.

Dbejte na její pitný režim

Když jsou velká vedra, měňte své kočce vodu častěji, aby ji měla čerstvou. Často kontrolujte její misku, aby se nestalo, že všechnu vodu vypije a následně bude mít žízeň. Rozhodně byste jí neměli napouštět ledovou vodu, ale spíše vlažnou. Pokud se vaší kočce nechce moc pít, zkuste malou fintu. Ochuťte vodu něčím, co má vaše kočka ráda, třeba masem z konzervy. Vhoďte jí ho kousek do misky s vodou. Voda bude chutnat a vonět po jejím oblíbeném jídle, takže možná bude chtít častěji pít.

Často ji kartáčujte

Kartáčujte svoji kočku každý den. To platí zejména pro ty z vás, kteří mají dlouhosrsté kočky. Častým vyčesáváním urychlíte proces odpadávání starých chlupů a tím vznikne prostor pro růst nových. Možná si myslíte, že když kočku ostříháte nebo oholíte, pomůžete jí tím, ale mýlíte se. Kožichy zvířatům slouží jako ochrana před slunečními paprsky, jinak se mohou ošklivě spálit. Pokud máte krátkosrstou kočku a chodíte s ní často ven, poraďte se s veterinářem, zda by pro ni neměl nějaký vhodný opalovací krém.

Hlaďte ji vlhkou žínkou

Pokud se chce kočka mazlit, je vhodné, abyste si došli pro hadr. Namočte ho do ledové vody a chvíli ho tam nechte. Za pár minut ho vytáhněte a hlaďte svoji kočku mokrým hadříkem. Kočky nemají moc rády vodu, ale tento způsob ochlazování se jim možná bude líbit.

Nikdy ji nenechávejte zavřenou v autě

Pokud plánujete jet někam na výlet či dovolenou a berete s sebou i svoji kočku, nenechávejte ji v autě. Možná si budete chtít skočit do obchodu jen pro ně něco malého a myslíte si, že když necháte kočku v autě pár minut, nic se nestane. Není to pravda, v autě je za sklem mnohem větší teplota než venku. Zvíře tam může zkolabovat a zemřít. Dávejte si na to pozor!