Jak podat kočce léky?

Pavla Gabrhelíková

Kočka není pes a navíc má drápy. Takže z uskutečnění léčby se může stát pěkný cirkus. I tak se to dá ale zvládnout.

  1. Dávkování. Nejdříve se na obalu ujistěte, že dáváte kočce správný lék a dávkujete ho přesně. Medicínka někdy musí být uchovávaná v chladu, takže před použitím budete muset počkat, až dosáhne pokojové teploty.
  2. Způsob podání. V návodu se taky dočtete, pokud jste se to nedozvěděli od veterináře, jestli musíte lék před nasátím do injekční stříkačky protřepat. Mohou na vás vyskočit i další doplňující informace. Takže začínejte až po jejich přečtení.
  3. Správný chvat. Zapřete si kočku svou nedominantní rukou tak, abyste jí předloktím jemně svírali tělo a rukou drželi hlavu. Měli byste si být jistí, že vám nevyklouzne. I když u koček člověk nikdy neví…
  4. Rovnou do tlamy. Pak do dominantní ruky vezměte stříkačku nebo prášek. Stříkačku s tekutinou vložte do koutku kočičí tlamy, dozadu mezi zadní zuby, a plynule vystříkněte do jejího krku. Nesmíte moc prudce, aby se nezačala dusit. Prášek se snažte umístit do nejdál do krku. Pak kočce jemně, ale pevně podržte tlamičku.
  5. Skoro u cíle. Kočce trochu zakloňte hlavičku a hlaďte ohryzek. Měli byste poznat, až polkne, ale pro jistotu počkejte ještě chvilku. U tekutiny to není zas takové drama, ale při podávání prášku vás může klidně zmást a pak ho vyplivnout, takže celý proces budete muset opakovat.
  6. Hlavně klid. Spousta koček podávání léku samozřejmě těžce nese. Proto se obrňte trpělivostí. Jakmile začnete cítit, že ztrácíte nervy, raději podání léků odložte. Pokud vám kočka utekla a klepe se v koutě, taky není v ideálním stavu pro podávání léků.