Jak poznáte, že je někdo z vašeho okolí psychopat?

Eva Vogelová

Možná si představujete pod pojmem psychopat někoho, kdo znásilňuje nebo vraždí, ale není tomu tak. Jde o člověka, který dokáže velmi dobře manipulovat s ostatními, chybí mu morální hodnoty, je velmi sebevědomý a sebestředný. Mezi psychopaty se objevuje jen málo jedinců, kteří by skutečně někomu fyzicky ublížili. Na své okolí většinou působí příjemně. Jak tedy poznáte, že se s takovým člověkem stýkáte?

Dokáže si každého omotat kolem prstu

Psychopaté působí velmi sympaticky. Dokáží většinu lidí okouzlit svým charismatem. Snaží se být velmi milí a ochotní. Psychopaté mají většinou velmi dobrý řečnický projev, dokáží se ze všech problémů dostat s pomocí své rétoriky. Snadno své podřízené přesvědčí, aby odváděli více práce. Lidé jim většinou nezvládají vzdorovat, některé činnosti pro ně dokonce udělají rádi, protože jim dávají pocit výjimečnosti. Dokáží snadno manipulovat. Nedávají prostor na odpor. Možná jste si už všimli, jak jim lidé plní všechna přání a rozkazy, které jim na očích vidí. Skrze mistrovskou manipulaci dokáží každého dostat tam, kde ho chtějí mít. Psychopaty najdete ve vysokých funkcích, může to být i váš šéf. Ve chvíli, kdy ho prokouknete, nebude pro vás jednoduché pod ním pracovat ani odejít.

Nikdy nepřiznají chybu

Psychopatům jsou ve skutečnosti všichni úplně ukradení, záleží jim jen na sobě. Poznáte to na nich v situaci, kdy zcela očividně spáchají nějakou vědomou chybu, která ovlivní druhé. Psychopaté nedokáží přiznat chybu a omluvit se, protože by to podkopalo jejich ego a autoritu. Vždy se snaží ze svých chyb vykroutit. Vinu raději hází na ostatní. Rozumný člověk chápe, že není neomylný a přistoupí na to, že se pořád má co učit. Psychopaté mají za to, že jsou dokonalí, nebo se tak minimálně před všemi tváří.

Ostatní je nezajímají

Psychopaté o všem jen mluví, ale pro druhé nikdy nic neudělají. Všechno dokáží zaobalit pouze do svých řečí, ale ve skutečnosti, nikomu s ničím nepomáhají. Když je někdo o něco požádá, přesvědčí je, že pomoc nepotřebují. Někteří lidé jim to ale nemají za zlé, protože působí velmi charismaticky a sebevědomě. Ve skutečnosti svými manipulacemi ostatním akorát podrážejí nohy, ale dokáží to dobře zamaskovat. Když se stane, že někomu pomůžou, jde opět o pouhou manipulaci, aby dosáhli svého cíle. Životy ostatní je ve skutečnosti vůbec nezajímají.

Snaží se obracet lidi proti sobě

Psychopati dokáží vycítit svoji šanci a obracet lidi proti sobě. Vyhledají slabšího jedince a poštvou proti němu ostatní. Když chtějí někoho vyřadit ze hry, prozradí na něj jeho prohřešky a chyby. Umí udržovat s ostatními vztah tak, aby z toho vždy vyšli jako neviňátka. Nejdříve svým charismatem donutí ostatní, aby se jim svěřili, a jejich tajemství vypustí do světa, což může oběť odrovnat. Psychopaté si velmi dobře v takových intrikách libují. Bohužel jejich pravou tvář většinou poznáte až ve chvíli, kdy vám způsobí v životě potíže. Ostatní o nich mohou vědět, že někomu způsobili potíže, ale přehlíží to, protože jsou autoritativní a oblíbení.