Jak poznáte, že má váš pes blechy?

Pavla Gabrhelíková

Jaro se blíží a s ním i starosti s blechami, klíšťáky a dalšími parazity, kteří jaro a podzim milují. Blech se velmi těžko zbavuje, protože nežíjí na svém "živiteli", jak si většina lidí myslí, ale v jeho těsném okolí. Takže v psím pelíšku, lidské posteli i v gauči.

  1. Skáčou. Vidíte, jak se kolem vás čas od času mihne něco malého a černého? Zkuste se na to zaměřit a chytnout to. Je možné, že se k vám zatoulala jenom nějaká muška, ale taky může jít o blechy.
  2. Máte kousance. Tvrzení “to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou,” je učiněná blbost! Jdou, a hlavně po dětech. V létě člověk kdejaké kousnutí přehlédne, protože se nás venku neustále snaží něco sežrat. Pokud ale máte několik drobných červených kousanců na jednom místě, chutnala vás blecha.
  3. Černá špína kolem psí prdelky. Psi si lížou řiťku často, pokud ale bude olizování až nápadně časté a navíc kolem psí prdelky uvidíte černou nečistotu, má blechy. Podívejte se pořádně a uvidíte, že se mu to kolem ocasu hemží blechami.
  4. Drbe se. Stejně jako svědí bleší kousnutí vás, svědí i psa. Takže se začne drbat. Ale až fanaticky! Vykousaná a rozškrábaná místa nejsou v tomto případě nic neobvyklého. Tak ho zachraňte včas!
  5. Jak je vymítit? Zbavovat se blech je jako vymítat ďábla. Celý byt musíte deratizovat, nábytek vyměnit nebo důkladně vydezinfikovat a ani tak nemáte jistotu, že někde nezůstalo bleší vajíčko. Poraďte se s veterinářem a odblešte psa. Pak na veterině nakupte potřebné čistící prostředky. Prevence vám ušetří spoustu času, nervů i peněz.