Jak poznáte, že vám hrozí syndrom vyhoření?

Eva Vogelová

Syndrom vyhoření hrozí hlavně lidem, kteří jsou velmi vytížení. Pracují naplno a neumí odpočívat. Ze začátku s tím nemají problém a často je práce baví, ale postupem času to s nimi jde z kopce. Syndrom vyhoření nepřichází ze zde na den a některé jeho příznaky se shodují s depresí. Tělo svému majiteli často dává signály, že něco není v pořádku, ale on je většinou ignoruje. Nejste náhodou jeden z nich?

Nemůžete spát

Často nemůžete usnout, i kdybyste vážně chtěli. Dlouhou dobu se v posteli jen převalujete. Práce zaměstnává vaši hlavu natolik, že si mozek neodpočine ani v noci. Jste ve fázi, kdy neustále myslíte na to, jaké povinnosti vás ještě čekají a co všechno jste nestihli. Pokud to tak máte téměř každý den, váš mozek si na to zvykne a tímto způsobem si utvoříte špatný spánkový režim. Mohou nastat noci, během kterých nemyslíte na nic, jste klidní, ale stejně neusnete, protože váš mozek už toho není schopný.

Extrémní vyčerpání

Pokud špatně spíte, velká únava na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud v noci nemáte problém se spánkem, ale přes den jste stejně unavení, jste přepracovaní. Vaše tělo si nemělo šanci odpočinout, protože pořád něco děláte. Nejste schopní si dát na týden pauzu. Pokud byste se k ní donutili, myšlenkami byste byli stejně pořád v práci nebo u dalších povinností.

Nedokážete se radovat

Zmizela vám ze života radost a už se netěšíte ani na setkání s blízkými. To, co vás dříve bavilo, teď již dělat nechcete. Rádi jste si zašli několikrát týdně na procházku, plavat nebo se pobavit s přáteli, ale teď o nic z toho nemáte absolutní zájem. Ztratili jste veškerou motivaci k práci. Vykonáváte ji pouze z nutnosti a nemáte z ní radost stejně jako z ostatních činností, které vás dříve bavily.

Přišli jste o veškerý optimismus

Dříve jste vnímali život spíše pozitivně. Brali jste některé věci s nadhledem, smáli jste se a vtipkovali. Nechyběl vám smysl pro humor. Dnes se spíše mračíte a nedokážete téměř nic vidět z lepší stránky. Často si na svůj život stěžujete a přestáváte ho mít rádi.

Nechodíte už mezi lidi

V poslední době nemáte žádnou chuť se s nikým scházet. Nejraději pracujete sami. Máte po krk svých kolegů, ačkoliv vám nic neudělali a jsou k vám milí. Nemáte potřebu chodit mezi lidi, protože cítíte, že vám stejně nikdo nerozumí. Když má někdo jiný názor než vy, začne to ve vás vřít a hned vybouchnete. Mohli jste být extroverti, ale nyní nechcete živého tvora raději ani vidět.

Nedokážete se na nic soustředit

Nemůžete se na svoji práci soustředit a váš výkon rapidně klesnul. Chybí vám koncentrace a častěji zapomínáte na běžné věci. Začíná se vám postupně všechno hroutit a nic vám najde. Máte pocit, že je všechno špatně, a nechápete, z jakého důvodu. V této fázi byste měli okamžitě přestat pracovat a začít relaxovat někde v přírodě.