Jak poznáte, že se z vaší kočky stává šelmí důchodce?

Pavla Gabrhelíková

Všechna šílená, divoká a neunavitelná koťata se časem promění v dospělé kočky. Pak pomalu pokračují na své cestě ke stáří. Jak poznáte, že vaše kočička už stárne a potřebuje svůj klid?

Podle webu Cuteness.com můžeme první náznaky stárnutí kočky zpozorovat v tom, že nám kočka přizpůsobí fáze spánku a bdění. Takže se konečně v noci vyspíte bez kočičích útoků na prst, který si dovolil číhat zpod peřiny.

Starší kočky mají ale častěji sklon k agresi. Není to samozřejmě podmínkou. Děje se tak prý právě proto, že se jim zhoršují smysly a často se například leknou nebo jsou zmatené. Neberte to proto osobně. Prostě jen buďte ke kočce ohleduplnější a nevrhejte se na ni nečekaně zezadu.

Klidné stáří díky vám

Často prý začnou mít naši starší kočičí přátelé taky více nehod. Například nedoskočí až na skříň, spadnou po zádech ze škrabadla nebo špatně vypočítají vběhnutí do zavírajících se dveří. Kočičky ke stáří mohou mít problémy taky s vyprazdňováním a močením. Nejdůležitější je kontrolovat zdravotní stav ledvin, jejich špatná funkce ale není rozeznatelná na první pohled, musíte k veterináři.

Kognitivní funkce, jakou jsou například paměť, koncentrace a prostorová orientace, se prý zhoršují jen u 55 procent koček, a to až mezi jedenáctým a patnáctým věkem života, takže věřte, že toho máte se svou kočičkou ještě hodně před sebou. Avšak ve věku osmnáct až dvacet let už tyto potíže postihují 80 procent kočiček. Mějte s nimi proto trpělivost a dovolte jim prožít poklidné stáří.