Jak přežít velká letní vedra?

Eva Vogelová

Během letních měsíců se teplota může občas vyšplhat ke třiceti pěti až čtyřiceti stupňům, což člověka velmi vyčerpá. Poradíme vám, jak na to, abyste se ve vedrech cítili trochu lépe a přežili je bez větší zdravotní újmy.

Noste volné oblečení

Když se letní teploty přiblíží čtyřicítce, nezabývejte tím, jak vypadáte. Nesnažte se oblékat tak, abyste sladili všechny barvy a střihy oděvů. Vezměte si na sebe to, v čem se cítíte dobře. V upnutém oblečení se budete zbytečně potit. Noste volné oblečení z bavlny. Vyhněte se tmavým barvám, které sluneční paprsky přitahují. Bílá je na léto ideální. Nezapomeňte si dát na hlavu kšiltovku nebo klobouk. Pokud byste pokrývku hlavy neměli, mohli byste dostat úžeh.

Nepodceňujte pitný režim

Nepochybně to víte, protože se o tom píše všude, ale je potřeba to neustále připomínat. Dodržovat pitný režim během horka je důležité. Někteří lidé ho nedodržují, napijí se až ve chvíli, kdy mají žízeň. Poté však trpí nadměrnou únavou, bolestmi hlavy a v krajních případech i dehydratací. Když se vám v letních vedrech zamotá hlava, bude to pravděpodobně znamenat, že málo pijete. Ideální je pít obyčejnou a ničím neslazenou vodu. Mějte ji během letních dnů vždy po ruce. Ledová voda dráždí žaludek, tělu nejvíce prospěje vlažná.

Omezte pohyb

Nemáte rádi sport? V tom případě budete rádi, že je vedro. Díky němu si nebudete muset hledat výmluvu, proč necvičit. Ve velkých vedrech není pro lidské tělo přínosný náročný pohyb. Pokud jste zvyklí často sportovat, raději si odpočiňte, protože by se vám mohlo udělat špatně.

Dejte si pyžamo do mrazáku

Po horkém letním dni se vám snadno vyhřeje byt či dům. Můžete spát v noci s otevřeným oknem, ale brzy poznáte, že vám to teplotu v místnosti radikálně nesníží. Zkuste jednoduchou fintu, která vám zpříjemní spánek. Zhruba dvě hodiny před spaním si dejte svoje pyžamo do mrazáku. Těsně před spaním ho vytáhněte a oblékněte si ho na sebe. Zchladí vás to a než bude mít vaše pyžamo zase normální teplotu, usnete. Pokud se nebudete cítit dobře ve zmrzlém pyžamu, můžete si zmrazit prostěradlo a spát na něm nebo pod ním.

Bez opalovacího krému nevycházejte z domu

Opalovací krém nepoužívejte pouze ve chvíli, kdy ležíte na pláži či u bazénu. Když jsou velká vedra, stačí jít patnáct minut pěšky na nákup a spálíte se. Předtím, než vyjdete z domu, namažte si všechny odhalené části těla. Nezapomeňte na uši, prsty na nohou a nárty. Spálit se totiž můžete kdekoliv. Kromě toho, že spálení vážně bolí, rychleji vám stárne kůže, což určitě nechcete. Pokud máte výrazná mateřská znaménka, raději je slunečním paprskům nevystavujte vůbec a přelepte je náplastí.

Upravte si jídelníček

Máte pocit, že se vám v horkých dnech nechce moc jíst? Tělo si samo říká o to, abyste ho zbytečně nepřetěžovali tučnými a mastnými jídly. Ideální je pochutnat si v létě na ovoci a zelenině. Prospějí vám saláty, těstoviny, kuskus, rizoto nebo polévka. Pokud byste jedli těžko stravitelnou potravu, ve velkých vedrech by se vám mohlo udělat špatně. Nejlépe vaše tělo ve vysokých teplotách ochladí vodní meloun, který obsahuje velké množství vody.