Jak rozeznat, kdy si kočky jen hrají a kdy skutečně bojují?

Paga

Válení po zemi, pacičkování, zběsilé mňoukání... Kočky jsou hravá a podnikavá stvoření. Pokud máte dvě, tak si s nimi užijete určitě dvakrát tolik zábavy než s jednou. Jenže kde je hranice mezi hrou a soubojem?

Kočky si spolu hrají, aby ukojily svou přirozenou touhu po lovu a ochraně svého území. To je pro jejich přežití ve volné přírodě totiž nezbytné. Takže vyhánění cizí kočky ze zahrady je naprosto přirozený druh potyčky. Taky koťata jsou útočnější, protože si cvičí své lovící schopnosti. Pokud se mezi sebou občas chytnou dvě kočky, nic to nemusí znamenat – jsou například jen frustrované z nudy a někde potřebují vybít energii. Ale někdy může jít do tuhého.

Jak zjistit rozdíl?

Abyste zjistili podrobnosti o šarvátce mezi kočkami, musíte si všímat jejich řeči těla. Podstatná je například poloha uší. Pokud mají uši ve standardní poloze, tedy jako dva radary na hlavě otočené dopředu, jde opravdu jen o hru. Zpozorněte, když mají uši složené dozadu. Pak berou boj vážně.

Sledujte taky ocas – pokud je naježený a kočka ho balí pod sebe, není to dobré. Připravuje se totiž na útok. Vážně rozrušená kočka bude taky syčet nebo vrčet. Varuje tím, že pokud protivník zajde dál, je připravena se na něj vrhnout. Samozřejmě není v pořádku, když z koček stříká krev. To byste opravdu měli zakročit. Taky hlídejte, aby nebyla jedna kočka šikanovaná. Může ji to psychicky dost ničit.