Jak se chovat ke kamarádovi nebo členovi rodiny, kterému se ztratila nebo umřela kočka?

Paga

Pro majitele zvířete, členy rodiny a dokonce i ty, kteří kočku jen znali, může být těžké, když se zvířátko ztratí nebo zemře. Není to jako úmrtí blízkého člověka, zároveň to ale taky nelze brát na lehkou váhu. Jak se tedy v takové situaci zachovat?

  1. Zavolejte mu. Nebo se za kamarádem zastavte na návštěvu. Po ztraceném zvířeti zůstává v srdci i domově prázdné místo, které se můžete alespoň na pár chvil pokusit vyplnit. Pamatujte na to, že pokud se zvíře ztratilo, majiteli teď běží hlavou samé katastrofické scénáře, ve kterých je jeho kočka rozmašírovaná kamionem nebo oběšená na stromě sousedovými dětmi. Pokud už je potvrzeno, že je mrtvá, má hlavu plnou chvil, které s ní strávil.
  2. Přispějte jménem kamaráda na účet útulku. Spousta útulků nabízí adopci zvířete na dálku nebo certifikát, že někdo přispěl a pomohl. Udělejte něco podobného pro svého kamaráda. Obzvlášť pokud o své milované zvířátko přišel úplně. Jistě ho potěší, že jste jeho jménem přispěli na to, aby ostatní zvířátka žila. Taky ho to může nakopnout, aby nějaké zvířátko z útulku adoptoval.
  3. Vytrvejte. Nečekejte, že stačí jeden telefonát nebo návštěva a dotyčný se jako mávnutím kouzelného proutku uzdraví. Chce to čas. Mějte s ním trpělivost. Zvířata jsou milovanou součástí světa spousty lidí. Zažili s nimi spoustu legrace i starostí a teď se jim jednoduše moc stýská. Proto neustále kontrolujte, jak na tom kamarád, je a snažte se tu být pořád pro něj.
  4. Nabídněte jim pomoc s věcmi po jejich miláčkovi. Vyhodit oblíbený pelíšek a hračku zesnulého zvířete je přiznání toho, že už se skutečně nikdy nevrátí, a éra, kterou s ním člověk strávil, defitivně skončila. Jenomže o podporu při vyhození věcí se těžko říká… Majitelé zvířátek mohou mít pocit, že je ostatní budou mít za blázny, že tak „banální“ věc nezvládnou sami. Nabídněte se jim ji proto sami.
  5. Odborná pomoc. Pokud se váš kamarád ani po týdnech truchlení nemůže zbavit smutku, nabídněte mu odbornou pomoc – skutečného specialistu, který ví, jak člověku pomoct se ztrátou. A pochopitelně i takového, který nebude považovat truchlení kvůli úmrtí chlupatého kamaráda za nesmysl.