Jak se dostat po svátcích do formy? Zkuste se inspirovat Japonci

Lucie Bryndová

A je to tady. Období, které nemají všichni ti, kteří si dávají novoroční předsevzetí, rádi. Ne snad proto, že by je nové výzvy nebavily, ale zase sami sobě namlouvají, že na sobě něco změní a pak jsou frustrovaní z toho, že se jim vytyčených cílů dosáhnout nedaří. Nejčastěji si dávají lidé předsevzetí, že zhubnou, začnou více cvičit a jíst zdravě. Nutit se do toho násilím ale příliš nejde. Co opravdu funguje, je ale trvalá změna životního stylu. Zkuste se inspirovat Japonci.

Zemí, která se vyznačuje téměř nejnižší úmrtností na světě a kde trpí jen pouhá necelá čtyři procenta obyvatel obezitou, je Japonsko. Jak je možné, že jsou Japonci tak hubení? Co označují za zdravé stravování a v čem by to mohlo inspirovat právě vás?

  • Vládní doporučení. Lámete si neustále hlavu nad tím, z jakých potravin by se měl skládat ideální jídelníček? Myslíte si, že je na tom něco složitého a měl by vám být ušitý na míru? No, tak v Japonsku se tím až tak nezabývají. Tam rovnou vydali vládní doporučení, které říká, co je a co není zdravé. Tento „vládní jídelníček“ se skládá zejména z obilovin, sóji, masa, ryb a zeleniny, která je až na posledním místě. V tom se zásadně liší od zásad zdravého stravování v USA a Evropě, kde je zelenina vyzdvihována a sacharidy jsou upozaďovány.
  • Kvalita až na prvním místě. Jídelníčku Japonců se věnovala řada odborníků, kteří se snažili odhalit klíč ke štíhlé postavě a dlouhověkosti. Jedním z nich byl také James DiNicolantonio, odborník na kardiovaskulární choroby z institutu St. Luke´s mind America Heart. A přišel na to, že na rozdíl od Američanů konzumují Japonci výrazně častěji mořské plody a vyhýbají se průmyslově zpracovaným potravinám. Vyhledávají také sezónní potraviny a mnohem méně používají olej. Přesto, že konzumují mnohem více omega-3 kyselin, zároveň omezují příjem rafinovaného cukru a průmyslových tuků, díky čemuž se jejich tělo snadněji vyrovná i s vyšším příjmem sacharidů, které přijímají z obilovin a rýže. A na tom není až tak nic složitého.
  • Vše má své vlastní místo. Jedním z rituálů, který Japonci dodržují, je samotná konzumace jídla. Jistě jste si už stačili všimnout, že vše krájí na malé kousíčky a po malých soustech potraviny také jedí. Málokdy talíř ještě různě zdobí. Podstatný je přirozený vzhled a autentická chuť jídla. Většinou má každá potravina své vlastní místo, a tak vidíte různě zkombinované jídlo na jednom talíři jen zřídka.
  • Snídaně má velký význam. Říkáte si, že přece není možné, abyste do sebe po ránu dostali cokoli jiného než kafe a vodu? A co takhle zkusit si kvůli snídani přivstat? V Japonsku tvoří snídaně základ a je také vůbec nejdůležitějším jídlem dne. Najdete v ní potraviny, které byste zařadili asi spíše do obědového menu, a skládá se z několika chodů.
  • Neméně důležitý je i pohyb. Nemusíte zrovna zvedat sto padesát kilo na benchi nebo uběhnout půlmaraton či vylézt na Mont Blanc, ale pohyb je základ. Například právě v Japonsku nachodí průměrně přes sedm tisíc kroků denně. A trend je ještě vyšší. Snažte se nachodit průměrně deset tisíc kroků denně nebo víc. Vše je jen o pevné vůli a o tom chtít.