Jak se zbytečně nenafutrovat fastfoodem aneb 6 zdravých svačinek, které vám přijdou vhod

Lucie Bryndová

Svádíte to, jak vypadáte a jak se cítíte, na to, že nemáte čas se v dnešní uspěchané době v klidu a zdravě najíst nebo si s sebou do práce a na cesty připravit předem něco dobrého? Rychlá pizza u metra, bageta na benzínce nebo návštěva fastfoodu, to ve chvíli, kdy doslova umíráte hlady, vždycky jistí. Jde to ale i jinak. Stačí si jen všechno dopředu připravit a věřte, že vám to rozhodně nezabere hodiny času v kuchyni. Jaké zdravé dobroty zaženou pocit hladu?

  1. Arašídové máslo v prášku. Nemůžete si pomoci a prostě čas od času zamíříte do svých tajných skrýší a sníte na posezení půl sklenice arašídového másla? Skvělá zpráva pro všechny, kteří to tak mají, je, že existuje zdravější, méně tučná varianta. Nevěříte? Je jí arašídové máslo v prášku, které je zbavené většiny tuků, a tak ho můžete společně s vodou mlsat téměř bez obav. A pokud by vám přišlo málo sladké, můžete si do něj přidat lžičku medu.
  2. Kimchi. Pokud holdujete pálivému jídlu, pak vás určitě nezklame mezi Korejci nejpopulárnější salát kimchi. Není to nic jiného než kvašené zelí se zeleninou a kořením. Tahle mňamka je plná antioxidantů, aminokyselin, vitaminů, enzymů, flavonoidů a probiotik, skvěle vás zasytí a zároveň vám pomůže podpořit trávení. Kimchi je výborné také v zapečených toastech.
  3. Rajčata s mozzarelou. Říkáte si, co na tom? Přesně, je to extrémně jednoduché na přípravu, vynikající a zdravé. A kdyby vám to přišlo obyčejné, můžete přidat čerstvou bazalku, olivový olej, piniové oříšky, kapku balsamica a pesto, osolit, opepřit a máte vynikající rychlou svačinku nebo lehký oběd. V práci to zvládnete za chviličku nebo si můžete jídlo připravit do krabičky s sebou. Ale čerstvé je samozřejmě nejlepší.
  4. Avokádový toast. Potřebujete k tomu toastový chléb, půlku avokáda a černou sůl. Ptáte se, proč černou? Chutná totiž jako vařená vajíčka, a tak budete mít pocit, že je jíte společně s avokádem, což je ta nejlepší kombinace, jaká snad existuje. Záleží na vás, jestli máte rádi avokádo nakrájené nebo rozmačkané. Připravte si ho podle sebe. Pokud si budete dělat svačinku doma, můžete si ho zkusit i rozmixovat. Pokaždé chutná jinak.
  5. Sušené maso. Dnes už ho můžete koupit na každé benzínce a snad ve všech supermarketech. Přesto, že se tváří jako něco nového, jde ale o jeden z nejstarších způsobů úpravy jídla. Sušené maso je skvělé, a to hlavně proto, že ho můžete nosit pořád v kabelce a jen tak se vám nezkazí. Navíc je plné energie, nic neváží a spolehlivě zažene hlad. K dostání je kuřecí, hovězí nebo vepřové.
  6. Hummus s řapíkatým celerem a mrkví. Oblíbený předkrm, který můžete najít v řadě raw a veganských restaurací. Nic na něm není. Nejen, že si ho můžete koupit ve většině obchodů už připravený, ale můžete si ho  nachystat i sami doma. Příprava hummusu zabere jen chvilinku a krájení zeleniny také. Stačí vám cizrna, voda, olivový olej, římský kmín, sůl, pepř a česnek. Tahle dobrota vám pomůže zahnat hlad a zároveň získáte tolik potřebnou energii.