Jak šlo vejce na vandr


Jelikož je toto můj desátý, tedy kulatý iPop, rozhodl jsem se pro něj najít také dostatečně kulaté téma. A to se mi tak nějak přikutálelo samo: vejce. Letošní již pomalu končící jaro je totiž nějak zatraceně ve znamení vajíček. Napřed celkem tradičně ta velikonoční, malovaná, později ve formě socdemácké vaječné střelnice a teď i tu novou desku Yeah Yeah Yeahs zdobí právě rozprskávané vejce.

Nechci samozřejmě pracně vyhledávat a tvořit paralely tam, kde nejsou, náhody se zkrátka dějí. Newyorská kultovní kapela Yeah Yeah Yeahs těžko kdy slyšela o nějakém Paroubkovi, stejně jako on je asi příliš neposlouchá. A nechce se mi zacházet k nabízejícím se populismům, jako že první singl Zero z této desky by s ním co do činění mít mohl. Jednak je to laciné, jednak i nula je pro někoho moc. Takže od toho jdu pryč.

Poslechněte si píseň Zero

http://www.youtube.com/watch?v=TGxBTsmuRIk

Jak blízko mají punk a disco?
Jednoznačně nejzajímavější ze všech těch omelet je totiž právě deska It’s Blitz!. A věřím, že i čas ji prověří a odvane mnohem později než lokální politické pukavce.
Je zajímavé sledovat, jak album stávající příznivce YYY rozděluje. Když punková kapela začne hrát disco, bývá to vždycky trochu průšvih (alespoň pro někoho). Po dvou syrových artpunkových kolekcích ve složení kytara-bicí-zpěv se trojka nechala i se svým zvukem zaobalit do syntetických ploch, podmazat automatickými rytmy a občas se se svými původními nástroji sotva mihne – s výjimkou zpěvu ovšem. Karen O o něj rozhodně nepřišla, naopak je ještě výraznější než kdy předtím. (Teď si říkám, jestli vlastně to O v jejím jméně je O jako písmeno, nebo 0 jako nula. Že by nakonec ten singl byl autobi-0-grafický?)

Příklon jakékoli kapely k popu bývá vždycky pro její fanoušky oříšek. Někdy mírně nahořklý. Nicméně já mám pop rád. Stejně jako punk. A mám pocit, že YYY na It’s Blitz! ctí oboje. Pop zvukově, punk přístupem. Já osobně věřím, že jim jde více o to, nezůstat na jednom místě, než se „nezpronevěřit“ pravověrným. Čímž by se nakonec zpronevěřili sobě. Věřím, že takovýhle posun k mainstreamu je v podstatě opak kalkulu. Navíc teď mají více hitovek. A to je plus!
Už se těším prvního července do Roxy. Věřím, že to bude jízda. A ani by mi nevadilo, kdyby se kapela z nějakého rozmaru a s přihlédnutím k naší dlouhé vaječné tradici, která se jako bílek táhne už od Karlova mostu, rozhodla házet vajíčka na nás.
Alespoň by to byl pořádný czech-egg!

mardosha@noise.cz
www.myspace.com/mardosha