Jak to dřív chodilo na fesťáku v Karlových Varech? Ukáže dokument Filmová lázeň

Redakce

Jak to vypadalo na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v době, kdy jste ještě nebyli na světě? To ukáže dokument Miroslava Janka Filmová lázeň. Dějiny festivalu autor zmapoval ve spolupráci s dlouholetou programovou ředitelkou Evou Zaoralovou. Speciální předpremiéru bude mít film od 8. června v Hradci Králové, Brně, Praze (ve Světozoru už běží předprodej na 10. 6.) a Ostravě, premiérově ho uvidí návštěvníci letošního 50. ročníku v den zahájení pod širým nebem na Mlýnské kolonádě.

Jankův film nabídne dosud neznámé dobové archivy, rozhovory s pamětníky dávných ročníků, postřehy ze zákulisí festivalu včetně záběrů herců jako Tony Curtis nebo Henry Fonda či Claudie Cardinal. Filmová lázeň ukáže záběry z prvního ročníku festivalu, kdy se filmy promítaly ještě v Mariánských Lázních, po roce 1948 představí zpolitizovaný festival, jenž se v 50. letech stal výkladní skříní sovětské kinematografie, a ukáže rok 1958, kdy se Moskva rozhoduje, že si každý druhý rok uspořádá vlastní špičkový festival.

„Překvapil mě fakt, že se na festivalu prakticky vůbec nehrály filmy tzv. Československé nové vlny, nebo to, že se díky A. M. Brousilovi promítaly filmy z exotických, tehdy takzvaně rozvojových zemí z Latinské Ameriky, Asie a Indie, což se mnohem později stalo standardem na všech filmových festivalech,“ říká režisér Janek. 

50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se bude letos konat od 3. do 11. července. (red)