Jak to vypadalo na Oscarech: Vedly se i řeči o rasismu, hvězdou večera byl DiCaprio

Redakce

Vítězným filmem 88. ročníku udílení Oscarů cen Americké filmové akademie se stalo novinářské drama Spotlight, které v noci na pondělí zvítězilo nad favorizovaným filmem REVENANT Zmrtvýchvstání. Ten však proměnil nominace v dalších hlavních kategoriích, když podruhé za sebou získal Oscara za nejlepší režii Mexičan Alejandro González Iňárritu a poprvé v životě se pozlacené sošky dočkal herec Leonardo DiCaprio. Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal maďarský snímek Saulův syn z prostředí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Vítězný snímek Spotlight vypráví o týmu reportérů z listu Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali kauze zneužívání dětí v katolické církvi. Iňárritu získal Oscara již podruhé za sebou, loni triumfoval se svým snímkem Birdman.

Dvorní kameraman mexického filmaře Emmanuel Lubezki na Oscara dosáhl dokonce potřetí za sebou. Loni pozlacenou sošku dostal za film Birdman, předloni za Gravitaci.

Zodpovězena byla také možná nejdiskutovanější tajenka oscarového večera. Svého prvního Oscara nakonec skutečně – na pátý pokus – získal 41letý Leonardo DiCaprio, který ve Zmrtvýchvstání ztvárnil hlavní roli lovce kožešin, odsouzeného zemřít v drsné přírodě Jižní Dakoty první poloviny 19. století. DiCaprio porazil například Matta Damona (snímek Marťan) nebo britského kolegu Eddieho Redmaynea, který se zaskvěl v životopisném filmu Dánská dívka.

DiCaprio, který se angažuje v boji proti změně klimatu, využil děkovné řeči k připomenutí tohoto tématu. „Změna klimatu je reálná, je to obrovské nebezpečí. Nesmíme zahálet. Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Já tuto cenu také neberu jako samozřejmost,“ prohlásil oceněný.

Svého prvního Oscara za nejlepší hudbu získal legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Na jejím vzniku se podíleli členové Českého národního symfonického orchestru (ČNSO).

Viditelně dojatý sedmaosmdesátiletý Morricone proměnil až svou celkově šestou nominaci na Oscara v dané kategorii. V roce 2006 ale dostal čestnou cenu Akademie filmového umění a věd.

Tarantino a Morricone se loni setkali v Praze, kde Ital začal natáčet hudební doprovod pro Tarantinův nový western. Skladatel si pro soundtrack vybral orchestr, se kterým absolvoval turné po Evropě.

Na letošním udílení Oscarů cen se prosadila také australská akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Má na kontě šest Oscarů především v technických kategoriích – za nejlepší kostýmy, za nejlepší výpravu a dekorace, za nejlepší masky, střih, zvukové efekty a zvuk.

Oscar pro nejlepší herečku ve vedlejší roli náleží Švédce Alicii Vikander za ztvárnění role manželky dánského transsexuálního malíře Einara Wegenera ve filmu Dánská dívka. Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Mark Rylance z filmu Most špiónů. Na trofej tak nedosáhl například Sylvester Stallone, který ve filmu Creed opět ztvárnil legendárního boxera Rockyho Balbou.

Oscarovou ceremonií provázel 51letý komediální herec Chris Rock. V úvodním proslovu bagatelizoval údajnou rasovou nevyváženost Oscarů a diskriminaci v Hollywoodu. Rock sám má africké kořeny.

Údajná rasová diskriminace se stala jedním z hlavních témat letošních Oscarů hned po lednovém oznámení nominací. Mezi 20 nominovanými herci totiž figurovali už druhý rok po sobě výhradně běloši. Nedaleko Dolby Theatre kvůli tomu před slavnostním udílením demonstrovaly desítky lidí v čele se známým černošským aktivistou a reverendem Alem Sharptonem.

Rock nevyslyšel výzvu některých svých kolegů, aby se provázení slavnostním večerem vzdal. „Jestli chcete černé nominované, musíte mít černé kategorie,“ řekl Rock.

„Je Hollywood rasistický? To si pište, že je. Ale to není ten rasismus, který znáte z dětství,“ prohlásil moderátor. Jak dodal, v tomto případě nejde o nějaký bojkot, ale „chceme, aby měli černí herci stejné příležitosti, to je všechno“. Slavnostní večer bojkotovala řada osobností tmavé pleti, jako jsou režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkett-Smith.

I letošní ročník Oscarů si připomněl některé zesnulé osobnosti filmového světa. Byl mezi nimi i český kameraman Miroslav Ondříček, který zemřel loni 29. března a v 80. letech byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus.

Přehled vítězů Oscara: Dočkal se i Leo!

Kdo vyhrál filmové ceny v Los Angeles? Zabodoval třeba DiCaprio

Témata:, ,