Jak vyfotit kočku, aby vypadala na fotografiích skvěle?

Eva Vogelová

Máte kočku a chtěli byste si ji hezky vyfotit? Připravte se na to, že vás focení mazlíčka bude stát velké úsilí. Není to však úplně nemožné. Poradíme vám, jak na to.

Rozmyslete si, jak chcete svoji kočku zachytit

Chcete svoji kočku vyfotit, jak klidně odpočívá, hraje si nebo skáče po místnosti a demoluje vám byt? Uvědomte si, co chcete, aby fotografie vyjadřovala. Rozmyslete si, zda byste rádi zachytili detaily kožichu, tlapek či očí. Podle toho, kde chcete svoji kočku mít, se připravíte na focení. Pokud si nevíte rady, můžete se inspirovat obrázky s kočkami na internetu.

Vyberte neutrální pozadí

Hlavní hvězdou na fotce bude vaše kočka, takže by za ní nemělo být nic, co by od ní odvádělo pozornost. Venku by za ní neměla projíždět auta či procházet lidi. Ideální by bylo, kdyby ležela třeba v trávě nebo za sebou měla zeď. Pokud svého mazlíčka budete fotit uvnitř, dejte si záležet na jednobarevném pozadí. Pokud máte černou kočku, vytvořte pozadí pomocí světlé látky, deky nebo polštářů. Můžete ji vyfotit v košíku či peřině. Focení při pohybu bude v tomto směru komplikovanější. Musíte ji nalákat do místa, kde ji chcete mít.

Fotografování v pohybu

Pokud chcete svoji kočku zachytit při nějaké činnosti, obrňte se velkou trpělivostí. Spousta fotek totiž bude rozmazaných, možná jedna ze sta bude ucházející. Můžete si však pomoci správným nastavením přístroje. Rychlost závěrky by měla být co nejkratší, aby se vám alespoň nějaká fotografie povedla. Na svém mobilním telefonu si můžete nastavit režim sport. Možná se vám po nějaké době podaří zachytit, jak vaše kočka skáče.

Bez dobrého světla nevykouzlíte pěknou fotografii ani s nejlepším fotoaparátem

Pro focení potřebujete velmi dobré světlo. Pokud nejste profesionálové, patrně doma nebudete mít doma vhodné osvětlení. V tom případě vyfoťte svoji kočičku blízko okna nebo rovnou venku za bílého dne. Večer svého mazlíčka rozhodně nefoťte. Pokud nechcete mít na fotografiích svůj stín, nestavte se zády ke světlu. Uvnitř místnosti můžete fotit s bleskem, kterým nemiřte přímo do očí kočky, protože by se mohla leknout a utéct.

Donuťte kočku, aby se vám dívala přímo do přístroje

Nejhezčí fotky budou ty, na kterých se kočka dívá přímo do objektivu. Není však snadné zvíře přinutit, aby se koukalo tam, kam právě chcete. Pokud je váš mazlíček temperamentní a ignoruje vás, když zavoláte jeho jméno, zkuste to jinak. Přizvěte si k focení někoho dalšího, který bude za fotoaparátem mávat hračkou. Kočky většinou zareagují na to, když někdo s něčím zajímavým pohybuje. Tímto způsobem lze poměrně snadno manipulovat s kočičím pohledem. Dávejte však pozor na to, aby na vás váš mazlíček neskočil a nepoškrábal vám přístroj.

Snižte se na úroveň svojí kočky

Perspektiva na úrovni domácího zvířete je důležitá. Vypadá mnohem lépe než ta ptačí. Nefoťte ze svého úhlu, ale přibližte se ke své kočce. Klekněte si na kolena a dejte přístroj na úroveň kočičích očí. Pokud chcete, aby váš mazlíček vypadal majestátně, lehněte si a vyfoťte ho ze země. Přístroj bude směřovat směrem vzhůru. Kočky vypadají ze spodu trochu větší, než ve skutečnosti jsou, a působí velmi charismatickým dojmem.