Jaká je nejoblíbenější barva Čechů?

ČTK, mim

Nejoblíbenější barvou Čechů je modrá, s odstupem následuje černá, zelená a červená. Na opačném konci oblíbenosti se umístila hnědá.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK. Tři nejoblíbenější mužské barvy jsou modrá, zelená a černá.

U žen je pořadí modrá, černá, červená a fialová, až pak následuje zelená. Mladší lidé zase častěji zvolili jako nejoblíbenější barvu černou.

„U mužů může být vyšší dominance modré dána například oblibou džínoviny nebo vytvořením určitého návyku daného výchovou z raného dětství,“ uvedli autoři průzkumu.

Modrá je nejoblíbenější barvou pro třetinu dotázaných, černá pro 14 procent, zelenou má nejraději 13 procent respondentů a červenou 11 procent. Ze základní palety barev je pak nejméně populární hnědá, kterou zvolilo jen jedno procento lidí.

Pro mladší generaci mezi 15 a 30 lety je typičtější černá barva, pro střední generaci (45 až 60 let) je oblíbenější barva modrá. Ve srovnání s jinými generacemi pak lidé starší 60 let o něco více dávají přednost červené.

U mladých lidí může být černá barva často symbolem vzdoru, u starší generace může modrá symbolizovat zklidňující barvu spojenou s poklidnějším obdobím života, poznamenal analytik agentury STEM/MARK Jan Burianec. Dodal, že růžovou a fialovou barvu mají raději v menších obcích, zatímco větší města jsou charakteristická vyšším podílem obliby černé. Výzkumu se v prosinci a lednu zúčastnilo 6223 osob starších 15 let.

Témata:, ,