Jaká jsou základní pravidla pro jízdu na motorce?

mim

Základní rady mohou na první pohled vypadat triviální, ale jedná se o to nejdůležitější, co je potřeba si před každou jízdou na motocyklu uvědomit… Tak tady je máte.

Myslete na to, že i když je motorka menší než většina dalších účastníků silničního provozu, jste plnohodnotným účastníkem silničního provozu, a podle toho se chovejte. Přehnaně defenzivní jízda vám může ublížit, stejně jako když se budete chovat agresivně.

Ohleduplnost a tolerance je klíčem k úspěchu. Jezdec na motorce je mnohem zranitelnější než řidič auta, proto předvídejte a nikdy se nechtějte dostat do krizové situace. Daleko lepší je problémům předcházet, než je potom zbrkle řešit. Nejdůležitější je předvídání!

Aktuální podmínky pro jízdu

Myslete na to, že nejste chránění jako v autě, takže pohodová projížďka se může velmi rychle změnit v něco, co si dlouho nebudete chtít zopakovat. Umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám je na motorce klíčové, abyste si ji užil a hlavně jeli bezpečně.

I taková maličkost jako prochladnutí vede ke ztrátě citu při řízení. Vůbec neškodí, pokud se před jízdou podíváte na předpověď počasí a podle toho se zařídíte – nebudete pak nepříjemně překvapeni. Na motorce se přece jezdí pro radost a řidič se nikdy nesmí dostat do křeče.

Jak se uvolnit a být v pohodě

Pokud nejste v pohodě, vůbec na to nelezte! Nervozita, stres, únava nebo prosté podráždění vyvolávají agresivní reakce, které nemají na motorce co dělat. Na jízdu je potřeba se soustředit a myšlenky na to, zda jsem pořádně zamknul garáž nebo jak mě štve šéf, vedou jen k chybám.

Nikdy nejezděte v křeči, a už vůbec, pokud se na to necítíte. Alkohol ani jiné návykové látky ovlivňující koncentraci k řízení nepatří!

Kontrola stroje

Před každou jízdou je potřeba zkontrolovat motorku. Není nezbytná důkladná kontrola, ale věci jako tlak v pneumatikách a jejich stav, těsnost motoru a tlumičů nebo správná funkčnost brzd společně s osvětlením motorky by se měly kontrolovat často.

Je to otázka minuty a budete mít 100% jistotu, že se na svoji motorku můžete spolehnout. Není dobré jezdit s pocitem, že svému stroji tak úplně nevěříte. První kilometry si dejte v klidném tempu – dopřejte motorce a gumám, aby se ohřály na správnou provozní teplotu, stejně jako vašee tělo.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Projekt Dopravní jednička

Projekt Dopravní jednička