Jaké světové celebrity přijedou na MFF Karlovy Vary?

ČTK, mim

Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary letos přivítáme spoustu oscarových hvězd. Mezi nimi bude například krásná herečka Anna Paquin, kterou jsme milovali v seriálu True Blood.

Na filmový festival do Karlových Varů taky přijede americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins. Dostal Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka a třikrát cenu Zlatý globus. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Robbins při zahájení festivalu převezme cenu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Oscarové hvězdy

Mezi dalšími dnes oznámenými hosty je herečka Anna Paquin, která za svou dětskou roli ve filmu Piano získala Oscara. V oceňovaném melodramatu Jane Campion hrála v roce 1993 v 11 letech. Ve Varech s režisérem Stephenem Moyerem, scenáristou a hercem Denisem O´Harem a producentkou Cerise Hallam Larkin představí snímek Sklenka na rozloučenou.

Na festival se vrátí jeden z nejvýraznějších současných režisérů Terry Gilliam. Člen známé skupiny Monthy Pythonův létající cirkus představí svůj nový film Muž, který zabil Dona Quijota, který měl premiéru na letošním festivalu v Cannes.

Světovou premiéru soutěžního filmu Do noci doprovodí na festivalu herec Caleb Landry Jones. Známý je ze seriálů Městečko Twin Peaks nebo Perníkový táta a z filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Svůj snímek Svět je tvůj představí řecko-francouzský režisér Romain Gavras. Syn slavného režiséra Costy-Gavrase debutoval v roce 2010 celovečerním filmem Náš den přijde s Vincentem Casselem v hlavní roli. Komedii Svět je tvůj zdobí opět Cassel či Isabelle Adjani.

Výčet oscarových hostí festivalu doplňují producent John Leshert, držitel sošky za film Birdman s Michaelem Keatonem v titulní roli. Na festival se již počtvrté vrátí producent Greg Shapiro, držitel Oscara za nejlepší film Smrt čeká všude režisérky Kathryn Bigelow.

Kdo získá Křišťálový globus?

Karlovarský festival začne 29. června. Tim Robbins během něj uvede své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru. Představí se i jako muzikant se svou kapelou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band. Uvede také film Vykoupení z věznice Shawshank, natočený podle předlohy Stephena Kinga, nominovaný na sedm Oscarů a označovaný odborníky za jeden z vůbec nejlepších filmů.

Herecká kariéra devětapadesátiletého Robbinse začala v newyorských divadlech, po studiu na univerzitě se stal spolu se svými spolužáky členem experimentální divadelní skupiny v Los Angeles. Nejdříve získával malé role ve filmech, prorazil postavou Ebbyho Calvina Nukea LaLooshe ve filmu Durhamští Býci.

Přízeň kritiků a cenu za nejlepšího herce na festivalu v Cannes mu přinesla role Roberta Altmana ve filmu Hráč. Napsal, produkoval a režíroval několik filmů se sociálním obsahem jako třeba kladně hodnocený Mrtvý muž přichází, kde se objevila Susan Sarandon a Sean Penn. Za tento film získal Robbins nominaci na Oscara jako nejlepší režisér. Pořadatelé festivalu též oznámili, že Křišťálový globus převezme také scenárista, producent a režisér Barry Levinson, držitel Oscara za film Rain Man.